Снимка: Reuters, архив

Европейската комисия ще обсъди отново следващата седмица въпроса с т. нар. визова реципрочност със САЩ и Канада, съобщи на пресконференция говорител на институцията.

САЩ и Канада все още искат гражданите на България и Румъния да имат визи, за да влязат на тяхна територия. САЩ изключват от схемата си за освобождаване от визи също гражданите на Полша, Кипър и Хърватия.

През април обсъдихме веднъж този въпрос, но сега е време да потърсим решение, поясни говорителят на комисията. Той потвърди, че идния понеделник в Брюксел пристига канадският министър за имиграцията, бежанците и гражданството Джон Макколъм.

Говорителят коментира, че ЕК очаква търговското споразумение между ЕС и Канада да бъде одобрено и приложено, защото е добро. По-рано тази седмица ЕК предложи споразумението да бъде одобрено от всички парламенти в ЕС, преди да влезе в действие.

През май България и Румъния официално предупредиха, че биха се въздържали да подкрепят споразумението с Канада, докато въпросът с визите за техните граждани не намери решение. Предвижда се процесът по ратификация на споразумението да продължи две години.

Също през май ЕК съобщи, че ЕС и Канада са се ангажирали да предприемат "значителни" стъпки, за да "подобрят положението" по въпроса с визовата реципрочност. Това съобщение бе разпространено след посещението в Торонто на еврокомисаря по миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос.

През април ЕК заяви, че ако установи липса на визова реципрочност (при която американци и канадци пътуват без визи до ЕС, но САЩ и Канада изискват визи за граждани на Общността), ще бъде принудена от законодателството да предложи премахване на безвизовите пътувания за гражданите на двете северноамерикански държави. За да влезе в сила, това предложение на ЕК трябва да бъде подкрепено от Европейския парламент и от Съвета на ЕС.

Ако ЕП и Съветът не възразят в срок от четири месеца на предложението на ЕК, тогава то ще бъде поместено в Официалния вестник на ЕС. Премахването на безвизовото пътуване за гражданите на САЩ и Канада ще влезе в сила 24 месеца след публикацията във вестника и първоначално ще бъде за срок от 12 месеца. (БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase