Снимка: Reuters
fallback

Лондонското Сити категорично ще изгуби от Brexit. То винаги е било един от най-важните международни финансови центрове. Със създаването на ЕС Лондон придоби специален статут. Благодарение на него и на благоприятните регулации градът привличаше много финансови инвеститори, международни компании и големи банки. Сега това ще се промени и Франкфурт, Дъблин и Париж ще се конкурират за част от бизнеса на Лондон, коментира финансистът Тодор Николов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му макар близките отношения между САЩ и Великобритания да се запазят, когато става дума за достъпа на американски компании до ЕС, те ще търсят други по-благоприятни места. От това може да спечели Ирландия.

Финансистът заяви, че британската столица ще опита да запази специалния си статут по време на преговорите, но със сигурност няма да успее да го задържи на същото ниво. 

"Вече виждаме първи стъпки на консолидация в Европа, за да се предотврати последваща вълна от повдигане на идеи за нови референдуми", каза Николов. Той допълни, че очаква да надделеят центристките виждания за развитието на континента.

По думите му ЕК трябва да направи сериозен анализ на причините Лондон да е толкова предпочитано място за банкиране, либералния подход там и по-силното приближаване до свободния пазар.

Според финансиста е крайно време България да стане член на Шенген и еврозоната. Идеята всички страни членки на ЕС да влязат във валутния съюз той коментира така: "Това е една стъпка, която със сигурност ще доведе до консолидация и ще направи много по-сложни и трудни процедурите по излизане. Сега Великобритания не е част от еврозоната и затова излизането й от ЕС ще е много по-лесно".

Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

1

някой

преди 7 години

събрали се жабите и решавали коя да заеме мястото на бика.

fallback