Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters
fallback

Гърция днес е значим партньор на Русия в Европа. Водим динамичен политически диалог на много нива, в това число и на най-високо равнище, пише руският президент Владимир Путин в статия в гръцкия в. "Катимерини". Материалът е по повод предстоящото посещение на Путин в Гърция на 27 май.

Руският президент изтъква, че по-нататъшното задълбочаване на сътрудничеството и динамиката на двустранния стокообмен с Гърция са били повлияни от сътресенията в отношенията между Русия и ЕС и че загубите от това за били особено тежки за гръцките производители на земеделски продукти.

Русия може да допринесе за рехабилитация на гръцката инфраструктура в сферата на транспорта, посочва Путин.

Той се спира на възможностите за по-нататъшно развитие на партньорските отношения между Русия и Гърция, както и на ситуацията на целия европейски континент.

Ценим вековните традиции на приятелство между нашите народи. Общите културни ценности, православната култура и искрената взаимна симпатия се здрави основи на нашето сътрудничество, пише руският държавен глава, като подчертава, че тази година особена значимост за двете страни ще имат планираните чествания на хилядолетното присъствие на руски монаси в Света гора.

Путин изтъква също ключовата роля, която Русия е изиграла в извоюването на независимостта на Гърция. Руската подкрепа за национално-освободителната борба на гърците до голяма степен определи насоката за по-нататъшно развитие на двустранните отношения, посочва той.

Русия изхожда от необходимостта за изграждане на равнопоставен и истински партньорски диалог с ЕС по най-широк кръг от въпроси, като се започне от опростяване на визовия режим до съставянето на енергиен съюз, пише руският президент.

Русия и ЕС са стигнали вече до един кръстопът, на който трябва да се даде отговор на въпроса: как виждаме бъдещето на отношенията ни и по кой път ще тръгнем. Аз съм убеден, че от събитията в Украйна трябва да извадим необходимите заключения и да започнем изграждането от Атлантика до Тихия океан на една зона за икономическо и хуманитарно сътрудничество на базата на архитектурата за равноправна и неделима сигурност. Значима стъпка в тази посока би било хармонизирането на процедурите на Европейската и Евразийска интеграция, смята Путин.

Това начинание става все по-необходимо поради факта, че Европа днес е изправена пред растяща конкуренция от други центрове за влияние в съвременния свят, отбелязва руският президент.

Той подчертава, че за да може "старият континент" да получи полагащото му се място в новата международна реалност, трябва да се обединят силите на всички европейски страни, в това число и на Русия.

Важен елемент в тази насока са и многоаспектните руско-гръцки отношения, пише още руският президент, като акцентира особено на значението на енергийния сектор. Ние сме твърдо привързани към диверсификацията на коридорите за пренос на енергия, която ще увеличи стабилността на доставките и изобщо енергийната сигурност на Европа като цяло, пише Путин.

От две десетилетия Русия остава стабилен и сигурен доставчик на природен газ за Гърция. Действащото споразумение с Гърция бе подновено до 2026 г. при благоприятни за страната условия. Имайки предвид желанието на гръцките власти страната им да се превърне в значим енергиен разпределителен център на Балканите, ние винаги сме разчитали на Гърция по отношение на нашите планове за нарастване на доставките на въглеводороди за Централна и Западна Европа, изтъква Путин.

Руският президент отбелязва, че въпросът за южни енергийни коридори към страните от ЕС остава в дневния ред, въпреки че Москва се е оказала принудена да спре проекта "Южен поток". Той припомня, че през февруари в Рим шефовете на Газпром, на италианската Едисон и на гръцката ДЕПА са подписали меморандум за разбирателство за пренос на руски природен газ по дъното на Черно мора и през трети страни до Гърция и Италия.

Путин изразява убеденост, че приятелските отношения с Гърция представляват стабилна база за многообещаващо бъдещо партньорство. Надявам се, че ще засилим по-нататъшния ни многоаспектен диалог и ще реализираме заедно нашите планове, пише руският държавен глава в статията си във в. "Катимерини".
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

93

ОСМАН

преди 7 години

до богойТези партийни книжки написани от москва и кпсс .твърде много изкривяват историята.и я четат като дявола евангелието.също като "арменския геноцид" .затова като ги канят в истанбул да отворят архивите заедно.историците всички се крият като селски моми.и още нещо .препоръчвам ти мемоарите на чърчил за втората световна война.за да разбереш kolko "велики" са били руснаците.и кой кого е победил и как.

92

осман

преди 7 години

На рисия пътя е ясен към блатото в сибир.а на еврогейския съюз да служат на ВЕЛИКА ТУРЦИЯ В 21 ВЕК.КЕ СЛУЖАТ ВСИЧКИ НА СУЛТАНА.САМО ЧЕ ГО Е КАЗАЛА НА ТУРСКИ.И ЖИРИНОВСКИ КАТО НЕЯ ГОВОРИ ТУРСКИ.НАУЧИЛИ СА ЕЗИКА НА БЪДЕЩЕТО...

91

Анонимен

преди 7 години

"Русия отново ще развее знамето над Райхстага! Където е текло пак ще тече!"Аха ! Уж развяваха знамена над Райхстага, пък накрая Германия се обедини, а Съветският съюз се разпадна. Историята не можеш да излъжеш.на Русия изобщо не й трябва да губи война. Стига й още една победа като тази през Втората свеНовна война и от нея нищо няма да остане.

fallback