Владимир Путин. Снимка: БТА

Ако някой е решил да се удави, вече не може да бъде спасен, заяви руският президент Владимир Путин в традиционния си разговор в пряк ефир с хората в Русия, отговаряйки на въпрос кого би спасил първо, ако се давеха президентите на Украйна и Турция Петро Порошенко и Реджеп Таип Ердоган.

"Разбира се, готови сме да подадем ръка за помощ и приятелство на всеки наш партньор, ако те желаят това", добави Путин. Руските медии изтъкнаха, че този въпрос е бил зададен от 12-годишно момиченце.

Путин заяви, че смята Турция за приятел и турския народ - за приятелски, с който Русия безусловно ще изгражда най-добри междусъседски отношения. Има обаче проблеми с някои политици в Турция, чието поведение е неадекватно и ние съответно реагираме на това, каза Путин, цитиран от ТАСС.

Работим спокойно, но не можем да не реагираме на неприятелски действия, каза президентът. "Задължително трябва да реагираме, иначе ще ни се качат на главата. Имаше такова нещо в по-новата ни история, но не е възможно да допуснем връщане към това и няма да го направим", заяви президентът.

Отчитайки интересите си обаче, ние, естествено, ще развиваме отношения с всичките си партньори, включително със съседите си, добави той.

Путин смята, че турското ръководство не се бори с терористите, а сътрудничи с тях.

Той обърна внимание и на други проблеми, които трябва да накарат туристите да се замислят. "В Южна Турция "фактически се води гражданска война. Опитваме се да не я забелязваме, международната общност като че ли не я забелязва, но това е факт, при това с използването на тежка техника, тежко въоръжение, артилерия и така нататък", подчерта Путин и обърна внимание, че в Турция стават и терористични актове "едва ли не всяка седмица".

Турските власти се стремят да осигурят безопасността на туристите, включително на руските, тъй като това е значителен доход за турския бюджет, но едва ли ще успеят, смята Путин. Затова руските власти са длъжни да предупредят гражданите, че сега почивката в Турция, както и в Египет, е опасна, предупреди той.

Сирийският народ трябва да участва в политически преговори и да приеме нова конституция за страната си, заяви Путин. "Мир в Сирия ще настъпи не чрез военни действия, а в резултат на мирни преговори", каза президентът, цитиран от ТАСС. Разчитаме, че не въоръжените сили, а политическият процес ще доведе до умиротворяване. Всички трябва да седнат край масата за преговори и да приемат конституция, въз основа на която да организират избори и така да се излезе от кризата, добави той, като подчерта, че Русия прави всичко възможно да гарантира, че ситуацията в Сирия не се влошава.

Путин изтъкна, че изтегляйки значителна част от военновъздушните си сили, Русия е оставила сирийската армия в такова състояние, че с помощта на останалите руски сили да могат да извършват настъпателни операции. "След изтеглянето на войските ни сирийската армия превзе Палмира", напомни той.

Руският президент Владимир Путин смята, че за Русия продължава да има заплаха от тероризъм.

В отговор на въпрос дали има вероятност от възраждане на джихадистката групировка ИДИЛ, чийто потенциал сериозно пострада от действията на руската авиация в Сирия, Путин призна, че "такава опасност винаги съществува, ако не се обръща достатъчно внимание на борбата с тероризма. "Виждаме, че от тази опасност (тероризма) страдат много страни в света - в Близкия изток и Азия, САЩ, европейските страни", каза руският лидер и добави, че това важи и за Русия, която много добре знае какво е тероризмът и която е понесла големи загуби в борбата с тероризма. "Тази заплаха продължава да съществува", констатира той.

Медийните информации за офшорни сметки в Панама са "провокация", а германският ежедневник "Зюддойче цайтунг", който стои зад разкритията, е задължен на американската банка "Голдман Сакс", заяви Путин.

Според него зад изтичането на документите стоят американски служители, а съобщенията в медиите имат за цел да посеят съмнения за определени личности.

По думите му първата публикация на "Панамския архив" се е появила в "Зюддойче цайтунг", който е част от медиен холдинг, принадлежащ на "Голдман Сакс".

"Може да изглежда странно, че те не публикуват недостоверни информации за офшорки - впечатлението е, че информацията е достоверна, че е подготвена даже не от журналисти, а по-скоро от юристи", каза Путин.

Според него публикациите имат за цел да породят съмнения за приближени до него хора.

Путин заяви, че руският виолончелист Сергей Ролдугин, когото западни медии обвиниха в участие в офшорни схеми, е похарчил всичките си пари за уникални музикални инструменти.

Поръчителите на публикациите "трябва да схванат, че нещата не опират до конкретни хора, физически лица, каквито длъжности и да заемат те в Русия. Нещата опират до страната ни, която няма как да бъде манипулирана или принудена да действа, както му изнася на някого, и да играе по гайдата му", заяви държавният глава.

Ситуацията в руската икономика не се е подобрила и правителството очаква лек спад на брутния вътрешен продукт тази година, заяви Путин. Все пак тенденцията е положителна. През 2015 година икономическият спад бе 3,7 процента, тази година ще бъде лек - едва 0,3 на сто, а догодина се очаква растеж от 1,4 процента, уточни Путин, цитиран от ТАСС.

Той отбеляза, че е доста трудно да се определи дъното в икономиката. Не трябва да печатаме пари, а да променим структурата на икономиката, заяви руският държавен глава.

По думите му селскостопанската продукция се е увеличила въпреки рецесията в националната икономика, информира Асошиейтед прес.

Руският лидер използва този изключително режисиран телевизионен маратон всяка година, за да укрепи имиджа си на силен лидер, който защитава Русия от чужди заплахи и се грижи за нуждите на хората, отбелязва АП.

Първият въпрос днес бе от жена от сибирската Омска област, която се оплака от лошото състояние на пътищата. Путин отговори, че правителството трябва да гарантира, че местните власти не отклоняват средства за поправка на пътищата за други нужди.

Много ресурси се харчат неправилно. Това трябва да бъде променено, заяви руският президент, цитиран от Ройтерс.

Преди предаването руснаците изпратиха над 1 милион въпроси до Путин, обхващащи теми от икономиката в Русия до ситуацията в Сирия и Украйна.

Руската икономика е сериозно засегната от поевтиняването на петрола и западните санкции, въведени след като Русия анексира Крим през март 2014 година. Силното обезценяване на рублата ускори инфлацията и повиши разходите за живот, докато възможностите за работа намаляха.

Повишаването на цените на хранителните продукти е съществен проблем. До известна степен това е изкуствен резултат, понеже в отговор на западните санкции въведохме ограничения на вноса на хранителни продукти, посочи Путин.

По думите му растежът на цените на хранителните стоки е временно явление и цените ще се стабилизират, пише БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase