Доналд Туск и Ахмет Давутоглу. Снимка: архив, Reuters
fallback

В петък Европейският съюз загуби ключово свое достижение. Сделката с Турция е най-безчестното нещо, на което сме ставали свидетели в съвременната европейска политика, пише в. "Файненшъл таймс".

В деня, когато лидерите от ЕС подписаха сделката, турският президент Реджеп Таип Ердоган разкри истинските си виждания: "Демокрация, свобода, върховенство на закона? За нас тези думи вече нямат никаква стойност". В този момент Европейският съвет трябваше да сложи край на разговора с турския премиер Ахмет Давутоглу и да го прати у дома. Вместо това лидерите сключиха сделка с него, предоставяйки пари и много други придобивки в замяна на помощ в бежанската криза. И това със страна, чието ръководство току-що бе отписало демокрацията. В този ден ЕС не само продаде душата си, а договори и лоша сделка.

Oще по темата

Не мога да преценя дали споразумението отговаря на Женевската конвенция или други елементи от международното право. Приемам, че Европейският съвет може да гарантира, че то би издържало в съда. Дори да е законно обаче, имам съмнение, че е осъществимо. Интересно дали ЕС ще се откаже от обещанията си към Турция, ако Анкара не изпълни своите, пита авторът на статията Волфганг Мюнхау.

Дори да бъде изцяло изпълнена, сделката не облекчава особено положението. Очакваният брой бежанци, опитващи да се доберат до ЕС, многократно надхвърля договорените с Турция 72 000 души.

Затварянето на балканския маршрут даде кратък отдих на северноевропейците, но има множество алтернативни пътища, които бежанците може да използват. Затварянето на граници не намалява потока от бежанци, а просто го отклонява. Това е класически пример за прехвърляне на даден проблем другиму, подчертава авторът.

Едностранните решения за затваряне на граници в крайна сметка ще доведат до това Шенгенската зона да се превърне в малък клуб от северноевропейски страни - вероятно модел за бъдеща еврозона - и това ще е първата стъпка от раздробяването на ЕС.

Сделката с Турция ще даде отражение и върху дебатите от британския референдум за BRExit-а. Дали лагерът, подкрепящ излизането от ЕС, няма да възрази срещу безвизовото пътуване на 75 милиона турци? Всеки човек, загрижен за демокрацията и човешките права, ще съжалява за сделката.

Същото би изпитвал всеки, който се опасява от германско господство в ЕС, откакто сделката бе инициирана от Ангела Меркел. Германският канцлер се нуждаеше неистово от нея, за да се измъкне от затруднението, в която сама се постави. Именно нейното едностранно решение да отвори границите на Германия превърна бежанската криза от лесно решима в неуправляема, подчертава статията.

Когато ЕС губи моралните си достойнства, не трябва да се изненадваме, че хората започват да се питат какъв е смисълът от съюза и необходим ли е той, допълва авторът.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

98

Джон

преди 8 години

До 149Казал съм го твърде ясно - модела на неолиберализма, масонските доктрини, толерантността, моралната и социална деградация водят до слабост, падение и унищожение на нациите където са приложени. От друга страна държави със силно управление и ясен патриотизъм са добре, проспериращи и силни. Примери за това има колкото искаш, какво неясно има. Славата на Европа лежи на стари лаври, сега тя се задъхва, полита и пада в пиянския си бълвоч опита от гнусните масонски доктрини като от силно вино.

97

Анонимен

преди 8 години

До ДжонДжони чета ти коментарите и въпреки многото думи, все пак нищо не казваш. Запомни едно Ерджолан иска в Европа, а не Европа в Турция. Всичко друго е ала бала.

96

Анонимен

преди 8 години

Ценностите за едни не са ценности за други, затова сме изправени пред този наплив. Когато европейските колонизатори шетаха по други континенти имаше едни ценности, сега е дошло време да плащат. Но-о-о, те искат всички да плащаме. Неуместно е след тази инвазия да се говори за общоевропейски ценности и за християнска Европа. Продадоха и предадоха собствените си народи. Навлизаме в съвсем друг етап, за който никой не е готов.

fallback