По-малко от година след неочакваната убедителна победа на изборите, премиерът Дейвид Камерън се изправя пред дори по-голямо предизвикателство, пише в-к “Ню Йорк Таймс”. Той заложи политическото си бъдеще на изхода от референдума за излизане на Великобритания от Европейския съюз, който ще се проведе на 23-ти юни.
 
Камерън си спечели славата на политик с късмет, който се справя добре в кризисни ситуации. Но дали този път не рискува прекалено много?

От 1975-та година насам британските гласоподаватели не се имали думата за участието на страната им в съюза, който премина през радикална трансформация от пакт за свободна търговия до “супер-държава”. Тези, които настояват за напускане или “Брекзит”, са на мнение, че голяма част от държавната власт е преминала в ръцете на Европейската комисия и Европейския съд.
 
Както мнозинството консерватори от неговото поколение, самият Камерън е евроскептик, твърд противник на европейския федерализъм. В същото време обаче вярва, че с взаимни компроси Обединеното кралство може да има “най-доброто от двата свята” и че страната ще страда икономически и чисто стратегически в позиция извън ЕС.
 
Като доказателство за амбицията да постигне баланс, премиерът обеща предоговаряне на условията за британското членство преди допитването до електората. Тази сделка, сключена в Брюксел на 19-ти февруари, дойде след повече от 30 часа преговори и в интерес на истината е далеч по-успешна за Лондон, отколкото критиците на Камерън признават. 
 
От лагера на евроскептиците обаче настояват, че постигнатата договорка все още е фиктивна и няма реална стойност, докато не бъде вписана в общоевропейското споразумение.
 
Дейвид Камерън трябва да даде убеди британците, че всичко това е формалност. Резултатите от последните социологически проучвания сочат, че около 15-20 % от имащите право на глас все още не са решили коя посока да изберат. Именно убеждаването на тези хора ще даде крайната победа. А битката става все по-ожесточена, особено след като влиятелният консерватор и кмет на Лондон Борис Джонсън се обяви в подкрепа на напускането на ЕС.
 
Също като Камерън, Джонсън произлиза от горното ниво на средната класа и е продукт на най-престижното частно училище в Англия - “Итън”. Стилът им на управление е коренно различен, но досега запазваха сравнително благоприличие в противопоставянето си в името на партийната кауза. Директната конфронтация обаче вече е налице и независимо от резултата от референдума, двамата ще останат явни политически съперници.

Но премиерът получи удар от далеч по-приближен свой съпартиец. Майкъл Гоув, високоцененият правосъден министър, е рамо до рамо с Камерън от години и дори участва в писането на по-голямата част от ключовите изявления на премиера.

В нощта на изборите през 2010-та година жената на Гоув гледаше децата на Дейвид Камерън. Затова решението му да подкрепи “Брекзит”-а беше много тежко лично и политическо поражение за премиера. 
 
Друг от най-тесния кръг приближени на министър-председателя – Майкъл Хауърд, също застана срещу доскорошния си съратник. Хауърд, който е бивш партиен лидер на консерваторите, използва страниците на в-к “Телеграф”, за да обясни решението си с думите: “Походът на Дейвид Камерън за по-добър договор за Великобритания се провали. Единственият начин европейските лидери да бъдат разтърсени и да са готови за компромиси е шокът от вота на британския народ за излизане от ЕС”.
 
Ситуацията е такава, че при решение за напускане на съюза, това автоматично ще значи вот на недоверие за Камерън и кабинета. Премиерът ще трябва да напусне Даунинг Стрийт 10 след 6 години на поста. Консервативната партия ще изпадне в сериозна криза и борба за ръководния пост между Джордж Озбърн и Борис Джонсън.

Но това са само част от последствията и то на локално ниво. Когато Великобритания формализира излизането си от ЕС, ще се постави в доста неблагоприятна ситуация на международната сцена. Специалните отношения между Лондон и Вашингтон може и да останат в риториката, но Съединените щати със сигурност ще потърсят нов близък съюзник, който да защивата интересите им в европейския блок. 
 
В границите на Великобритания, шотландските избиратели със сигурност ще са дълбоко разочаровани от напускането на ЕС. Така новият британски премиер ще трябва да започне управлението си с готовността за почти незабавен нов референдум за независимостта на Шотландия.

Скорошният вот по темата донесе победа за юнионистите с 55 срещу 45 %, но при евентуално излизане от Европейския съюз това съотношение почти сигурно ще е в обратната посока, тъй като шотландците ще искат да преговарят за членство в съюза като самостоятелна държава.
 
Политическа криза, разцепване на Великобритания и отслабена позиция на международната сцена... едва ли залогът може да е по-голям. Когато преди година Дейвид Камерън поведе консерваторите към успеха, той определи случилото се като “най-сладката победа”. И без съмнение беше точно така.
 
Но евентуален провал на референдума ще бъде възможно най-горчивата загуба.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase