Снимка: Reuters
fallback

САЩ и Русия доставят повече от половината от оръжията в глобален мащаб. Това обяви Стокхолмският международен институт за изследване на мира (СИПРИ) в доклад, цитиран от ДПА.

Индия продължава да е водещият оръжеен вносител в света.

Оръжейният внос на Индия между 2011 и 2015 г. е съставлявал 14 процента от общата сума в световен план - двойно повече от нареждащата се на второ място Саудитска Арабия. Сред петте водещи вносители на оръжия са още Китай, Обединените арабски емирства и Австралия.

Данните показват, че оръжейните доставки по света в периода от 2011 до 2015 г. са се увеличили с 14 процента в сравнение с 2006-2010 г.

По данни на института 58 държави изнасят оръжия. Начело в тази класация са САЩ и Русия, които заедно са доставили повече от половината оръжия по света между 2011 и 2015 г., пише БТА.

САЩ, чийто дял от глобалния износ е съставлявал 33 процента, са продавали оръжия на 96 страни - много повече от който и да е друг водещ доставчик. Главните купувачи на американските оръжия са били Саудитска Арабия, ОАЕ и Турция.

Бойната авиация е съставлявала повече от половината от износа на САЩ.

Русия е доставила една четвърт от оръжията в глобален план. Тя е снабдявала 50 страни, както и бунтовническите сили в Украйна, посочва в доклада си Стокхолмският институт.

Три държави - Индия, Китай и Виетнам - са получили над половината от руския износ.

Индия е внесла 70 процента от своите оръжия от Русия и се очаква да продължи да разчита на руското въоръжение, въпреки че в последно време се увеличава вносът от САЩ.

Според Стокхолмския институт вносът на Индия се дължи на това, че нейната оръжейна промишленост не може да произвежда конкурентни оръжия, проектирани от нея.

Китай, от друга страна, се оказва все по-способен да произвежда свои модерни оръжия и става по-малко зависим от вноса, посочва институтът.

Китай е третият най-голям износител на оръжия в света - неговият дял от глобалния износ е почти 6 процента. Той е снабдявал 37 страни, като водещите му пазари са били традиционните съюзници Пакистан и Мианма, както и Бангладеш.

Франция е четвъртият най-голям износител на оръжия в света с дял от 5,6 процента, а след нея се нареждат Германия и Великобритания.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Боби

преди 8 години

До Анонимен 40Еххх Опорно Точков попрочети специализирана литература и новини и тогава говори.Т-50 4 прототипа свършиха всички включително огневите изпитания с ракети носени в тялото и на пилони. Имаше пожар на земята при единия прототип но беше отремонтиран.Сега за държавните изпитания се произвеждат 4 самолета "0" серия или прототипи на първи производствен стандарт. Индийската версия като прототип трябва да се изпрати в началото на другата година на части в Индия за сглобяване.

15

Анонимен

преди 8 години

Руснаците ОЩЕ НЕ ПРОИЗВЕЖДАТ И НЯМАТ ИЗТРЕБИТЕЛ 5 ПОКОЛЕНИЕ! ПАК-ФА или Т-50 които го правят заедно с Индия е още мираж!Има 3 готови прототипа(единия се взриви) но още имат проблем с двигателите и със радарните системи(И НЕ САМО ТЯ)! Информацията е достъпна за всички затова не пишете глупости!

14

Анонимен

преди 8 години

Бяха руснаците равни с американците но сега отстъпват,и то с много.Ако продължава така за следващите 50г.няма да има смисъл въобще да ги сравняваме.

fallback