Снимка: архив, Reuters

Конфликтът между Москва и Анкара може да прерасне в изясняване на отношенията с помощта на оръжията – военни експерти вече оценяват силите и шансовете на страните, пише "Росбалт".

Тревогата от начало на голяма война в Близкия изток рязко се повиши, след като Турция заяви готовност за наземна операция на територията на Сирия, а Саудитска Арабия даде да се разбере, че разглежда варианта за силово сваляне на Башар Асад.

Страстите се нажежиха в неделя, когато сирийското външно министерство обвини Анкара в изпращане на стотина войници на територията на страната. И макар че Турция впоследствие опроверга информацията за нахлуване в Сирия, ситуацията около въоръжения конфликт в тази страна продължава да държи в напрежение целия свят. Става дума за настъплението срещу Алепо на сирийските правителствени войски /с подкрепата на руската авиация/ от една страна, успехите на сирийските кюрди – от друга страна, както и концентрацията на турски войски по границата със Сирия и продължаващите войнствени изявления от страна на Анкара.

Във връзка с това "Росбалт" помоли експерти да оценят доколко голяма е вероятността да избухне нова руско-турска война, какво би било приблизителното съотношение на силите на основните противостоящи страни, както и предимствата и недостатъците на всяка от тях.

"Росбалт" отбелязва, че практически всички експерти, към които се е обърнало изданието, разглеждат този въпрос вече в практическата плоскост, изхождайки от голямата вероятност да започнат бойни действия.

Военният експерт Виктор Литовкин е убеден, че война може да започне, ако турските войски преминат границата на Сирия и започнат бойни действия срещу сирийската правителствена армия. Тогава според него Русия, поела задължението да помага на армията на Асад, ще започне да нанася удари по турските войски на сирийска територия.

Според Литовкин никаква НАТО няма право да подкрепя Турция, тъй като "ние не нападаме нея, не пресичаме нейната граница, и турците трябва да си знаят мястото". "Ако НАТО е готова да подкрепи Турция в тези условия, толкова по-зле за НАТО", каза той.

Запитан трябва ли да се разбира, че Русия е готова за война не само с Турция, но и с целия Северноатлантически алианс, Литовкин каза: "Не се готвим да воюваме с Турция и НАТО, ние не сме инициатори на това мероприятия, но ще защитаваме своите национални интереси на територията на Сирия. Ние ще изпълняваме своя съюзнически дълг към нея".

При това експертът е убеден, че Русия е способна да започне война с Турция. "Какво е Турция? Експерти са изчислили, че ние ще потопим турския флот в Черно море за броени часове", казва Литовкин.

Публицистът, специалист по Близкия изток, Михаил Магид, посочи, че турците няма безучастно да гледат „как войските на Асад с подкрепата на Русия "откъсват" територии в Северна Сирия". По думите му "настоящите успехи на Асад, който прекъсна Азазкия коридор и е близо до превземане на Алепо, означават поражение на всички сили, които Турция е подкрепяла през последните години в Сирия, включително протурското "ДНР", създадено от отряди туркомани /сирийски тюркмени/ с подкрепата на бойци от редиците на турските националисти".

Според експерта Ердоган подобно на кремълските политици е заинтересован от засилване на неговата популярност вътре в страната чрез демонстрация на сила. Този фактор, смята Магид, прави много вероятен сблъсък между Русия и Турция.

"Турската подготовка за война е толкова сериозна, че вероятността за наземна операция в Сирия е много голяма. В същото време подготовката за война отнема време. Първо, Турция провежда мобилизация /поне частична/. При това новобранците биват изпращани направо на сирийската граница. А мобилизацията предвижда преподготовка. Второ, турците трупат сили по границата. Това също отнема време", казва Магид.

Магид се позова на израелски експерти, според които турците са концентрирали за война със Сирия Втора полева армия. Това съединение наброява над 100 000 души и включва бронетанкови, механизирани, моторизирани и пехотни части. Армията е разделена на два корпуса – шести и седми. Вероятно в случай на наземна операция Шести корпус ще отговаря за настъплението към град Алепо и кюрдския район Африн, а Седми корпус – за нанасянето на удар по района Джазир в Североизточна Сирия. 

Такава голяма ударна групировка изисква сериозна организация по снабдяването, продължава експертът. Той посочи, че Саудитска Арабия също прехвърля в момента свои въоръжени сили в Турция, а може би и в Йордания. Възможно е, казва Магид, "операцията да бъде съвместна – турско-саудитска, като саудитците са прехвърлили вече в Турция свои самолети F-15, а това са изтребители, предназначени за завоюване на въздушно господство, тоест те носят пряка заплаха за руската авиация, която действа в Сирия".

"Не е изключено операцията да бъде насочена към разделяне на Сирия и тогава саудитците може да влязат от юг, а турците – от север. Във всеки случай прехвърлянето на саудитски войски също ще отнеме време, както и съгласуването при взаимодействие между двете армии", казва Магид.

Мненията на военните експерти за перспективите за нова руско-турска война не са единни, казва Магид.

"Възможно е нещата да се ограничат до въздушни боеве. Това е обичайно за миналото явление в Близкия изток. Съветските пилоти например са участвали в боеве с израелските ВВС през 1973 г., което тогава в СССР не се е афиширало. Това не доведе до световна война по онова време. Но трябва да се има предвид, че положението на Турция е по-изгодно, тъй като турците могат да затворят Босфора и Дарданелите и по този начин да отрежат снабдяването на руската групировка в Сирия, а след това да я разгромят. Но как ще реагира Русия в случай на голяма поражение в Сирия, никой не знае", казва експертът.

Не е сигурно, че в случай на интервенция в Сирия Русия директно ще подкрепи армията на Башар Асад, смята бившият офицер от израелската армия Игал Левин. Според него Москва може да заяви, че нейната основна мисия в региона е борба с тероризма, с "Ислямска държава", тъй като точно под този предлог Русия въведе своите военнокосмически сили в Сирия.

Според експерта като цяло изходът от подобна война ще се решава във въздуха. По негова оценка турските ВВС са готови да изпратят в бой над 200 самолета F-16.

"Това е много добър самолет, способен да нанася удари на земята, с възможност за завоюване на въздушно превъзходство. По подготовка турците изпреварват руснаците. Това се отнася и до бойния опит, и до нальота. В региона това са най-мощните ВВС и Русия ще трябва да събира авиация от цялата страна, за да има възможност да се противопостави на тази сила", смята експертът. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase