Снимка: архив Reuters

Британската служба за електронно разузнаване Център за правителствени комуникации (GCHQ) за първи път призна в съда, че е прибягнала до хакерски атаки на компютри, съобщава "Файненшъл таймс".

Признанието последва, след като интернет компании и активисти, борещи се за неприкосновеност на личния живот, подадоха жалба срещу "извънредно обезпокоителните" дейности на службата.

Искът беше подаден от седем доставчици на интернет и благотворителната организация "Прайвъси интернешънъл" срещу службата за електронно разузнаване и външното министерство за хакерски действия във Великобритания и в чужбина, уточнява вестникът.

През октомври бившият сътрудник на американските спецслужби Едуард Сноудън каза в интервю за британски медии, че Центърът за правителствени комуникации е способен да прониква в смартфони без знанието на собственика им, превръщайки ги в средство за следене. Става въпрос за инсталиране на злонамерен софтуер, който активира микрофон на смартфоните.

Тогава Сноудън каза, че Центърът за правителствени комуникации и американската Агенция за национална сигурност са си сътрудничили и са инвестирали значителни средства в технологии, които позволяват да се проникне във смартфон и да е управлява захранването му или да се подслушва всичко, което става наоколо, дори когато телефонът е изключен, припомня ТАСС.

Според Сноудън така спецслужбите могат да следят на кого се обаждате, какви съобщения пишете, кои сайтове и места посещавате и къде използвате безжичен интернет.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase