Ахмет Давутоглу. Снимка: Reuters
fallback

На фона на изострянето между Анкара и Москва турският външен министър Мевлют Чавушоглу направи посещение в Азербайджан. А на 3 декември Баку се готви да посрещне премиера Ахмет Давутоглу, обещал в навечерието на визитата "да направи всичко възможно за освобождаване на окупираните азербайджански територии". Медиите заподозряха, че Турция се кани да разпали карабахския конфликт напук на Руската федерация, пише Евгений Медведев в "Независимая газета".

Миналата седмица, докато бе в Баку, Чавушоглу разговаря не само с външния министър на Азербайджан, но и с президента Илхам Алиев. Политиците обсъдиха двустранните отношения и регионалните проблеми, по-специално нагорнокарабахския конфликт. Чавушоглу заяви, че Анкара винаги ще подкрепя Баку и неговата позиция.

Азербайджан смята територията на непризнатата република Нагорни Карабах за своя. По границата редовно стават престрелки, но конфликтът е в замразено състояние. В деня, когато руският Су-24 се разби край сирийската граница, азербайджански войници стреляха за денонощие над 800 пъти по позициите на карабахската армия.

Аналитиците са на общо мнение, че турските словесни нападки може би са отговор, насочен към Русия - и заради скъсването на икономическите отношения, и заради плановете на Москва да въведе в страната наказателна отговорност за непризнаване на геноцида над арменците в Османската империя през 1915 г.

"Това най-вероятно е словесна провокация, приказки и нищо повече - смята военният наблюдател на ТАСС Виктор Литовкин, полковник в оставка. - Карабахският конфликт ще бъде замразен и решаван по дипломатически път чрез взаимни отстъпки."

"Турция ще подкрепя Азербайджан, това го слушаме вече години наред", заяви пред "Независимая газета" Исмаил Агакишиев, президент на фирменото сдружение "Аналитика, консултантска дейност, пиар". "Конфликтът трае вече над 20 години и се съмнявам противопоставянето в Карабах да помръдне от мъртвата точка", каза той.

В навечерието на визитата Давутоглу не изключи Турция да участва в решаването на карабахския конфликт. В коментар за последните действия на Анкара прессекретарят на арменското външно министерство Тигран Балаян каза пред Интерфакс: "Неведнъж сме заявявали: иска ли Турция да подпомогне нагорнокарабахското уреждане, нека стои по-далеч от този процес". Турция не е страна в преговорите за Нагорни Карабах - те са от компетенцията на Минската група, включваща Русия, САЩ и Франция.

Анкара разглежда Баку като стратегически съюзник в региона, отбеляза седмица преди това командващият сухопътните войски на Турция Салих Зеки Чолак на среща с азербайджанския министър на отбраната Закир Хасанов. Същевременно отношенията между Турция и Армения са в остра фаза на захлаждане: дипломатическите връзки са замразени, а общата граница – затворена.

В контекста на изявленията на Давутоглу из руската блогосфера се появиха данни, че миналия уикенд президентът на Русия Владимир Путин уж заповядал 58-а армия незабавно да развърне най-добрите си сили край турско-арменската граница. Към границата можело да бъдат прехвърлени близо 7000 войници. Министерството на отбраната обаче не потвърди съобщенията официално, експертите също ги възприемат критично.

"Не съм убеден, че го правят наистина (прехвърлянето на войски)", каза Литовкин. "Арменската граница с Турция се охранява, включително с участието на руски войници. Там има и наша военна база, затова е най-малкото странно да говорим за прехвърляне на войски: нали бездруго сме там и наша артилерия гледа към турската граница."

Експертът изтъкна, че Армения отговаря за сигурността на Нагорни Карабах, както гласи нейната конституция, и ако в региона започнат бойни действия, Армения ще отвърне на агресията откъм Азербайджан, а страните от Организацията на Договора за колективна сигурност - ОДКС, ще съдействат на Ереван. "Дори ако страните от ОДКС не успеят да подкрепят Армения, ще й съдейства Русия: страните имат договор за взаимоотношения във военната сфера", уточни той.

Азербайджан схваща това и едва ли би се впуснал в авантюра от страх да не влезе в конфликт с Русия. Турция, зад която стои НАТО, също го съзнава, а Северноатлантическият съюз няма готовност за конфликт с федерацията и не го желае, убеден е експертът.

Възможно е проблемът с Нагорни Карабах да изплува на срещата между президентите на Азербайджан и на Армения в кулоарите на климатичния лидерски форум в Париж, която бе анонсирана в медиите, но засега няма официално потвърждение.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

53

Анонимен

преди 8 години

Тука е пълно с "аналлизици" които знаят и могат всичко,но не могат собствения си живот да подредят,та се налага да се унизяват до там,че да си изкарват насъщния като ходят на протести и драскат по форуми.Жалка картинка.После искат да ги уважават.Гледам ги по протестите,те не знаят в кой град се намират ,пенсиите им мизерни ама иначе протестират....смешна работа.

52

Анонимен

преди 8 години

И да не забравяме, че НАТО твърдо стои зад Турция.И какво излиза, кой е агресора , освен вече очевидната подкрепа за ИД сега и на други места желаят да разпалят конфликти.От запада могат вече да издадат книга по двойни стандарти и фалшива демокрация.

51

math

преди 8 години

До 1877-1878 Г.не че нещо но БВП на Турция е над 800 милиарда долара за 2014сам прецени дали 5 милиарда са 15% от 800 ,,,математиката е нещо важно деца учете яи иначе мръсните турци са виновни за самолета и за ескалацията както и съм сигурен че помагат на ИДИЛ но числата са си числа

fallback