Снимка: Архив БТА

САЩ злоупотребяват с положението си на страна домакин на ООН, а заедно с Великобритания и Франция "фактически са узурпирали" ключови постове в световната организация, заяви вчера постоянният представител на Русия в световната организация Виталий Чуркин, цитиран от ТАСС. Той призова за демократизиране на работата на Секретариата на ООН.

"Не може да се смята за нормално, когато три ключови поста - заместник-генералните секретари по мироопазването, по политическите и по хуманитарните въпроси, са фактически узурпирани от три страни. Убедени сме, че за да има ефективност и легитимност в работата на Секретариата, е необходима ротация на тези и на някои други висши постове в Секретариата измежду всички държави членки на ООН. Процесът на тези назначения трябва да стане по-прозрачен", каза руският дипломат.

Наред с това редица западни страни и влиятелни медии предпочитат да не обръщат внимание на тази ситуация, а вместо това наблягат на темата за реформиране на процеса на избор на генерален секретар на ООН, който ще се състои през 2016 г. Звучат призиви за "откритост".

Чуркин отбеляза, че през последните месеци около подбора и назначаването на нов генерален секретар "се създава ажиотаж", като при това дискусията "понякога се води по несъществени, технически аспекти".

"До изтичането на срока на пълномощията на действащия ръководител на Секретариата остава повече от година обаче редица делегации настояват процесът на избора да тръгне още сега. Смятаме, че в това няма никаква практическа ценност, освен "набиране на точки" за тези, които стоят зад тези инициативи", каза руският постоянен представител в ООН.

Той подчерта, че "единствена цел" при реформирането на Съвета за сигурност трябва да бъде повишаването на неговата ефективност и оперативност при решаването на задачите по поддържането на международния мир и сигурност.

Според него САЩ злоупотребяват с домакинството си на ООН и обърна внимание на случай, при който Вашингтон е поканил на мероприятие в ООН представител на Косово, а в други случаи е поставял "визови бариери" пред пристигането в Ню Йорк на делегации на Абхазия и Южна Осетия. Той се оплака и от утвърждаващата се в последните години тенденция неофициални многостранни срещи зад паравана на Съвета за сигурност да се използват като "пропагандистко шоу", на което една или друга делегация "се опитва да лансира собствени едностранни позиции".

Разходите за такива срещи се покриват от бюджета на ООН, което Чуркин смята за нередно. В такива срещи по "отвлечени теми" понякога участват до 100 страни, което според него е смесване на функциите на Общото събрание и на Съвета за сигурност.

Аналогична позиция по този въпрос изрази и постоянният представител на Китай Лю Цзъи, който подчерта, че Съветът за сигурност трябва "да се съсредоточи върху въпросите на международния мир и сигурност", а да не дублира други структури на ООН.

Чуркин ревностно защити и правото на вето в Съвета за сигурност, за отмяна или ограничаване на което настояват много страни. Според него "ветото е едно от ключовите положения в Устава на ООН, което подтиква членовете на Съвета за сигурност да търсят консенсус".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase