Снимка: архив Reuters
fallback

Германският институт за пазара на труда и професионалното развитие публикува проучване относно имиграцията от България и Румъния, в което прогнозира броят на гражданите им в страната да нарасне, пише австрийският вестник Die Presse.

Не само бежанци от кризисни райони ще създадат предизвикателства пред германския пазар на труда, но и имиграцията от двете млади европейски членки, опасяват се германците. 

Към момента в Германия живеят 637 000 българи и румънци, а само през изминалия август в страната са емигрирали 12 000 души от двете страни. Очаква се за цялата 2015 година броят на имигрантите от двете страни да е между 130 и 150 хиляди души.

Оказва се обаче, че имигратите от двете най-бедни държави от Европейския съюз успяват бързо да си намерят работа. Между 79% и 84% от българите и румънците са икономически активни на пазара на труда.

Междувременно германците се опасяват от тежестта, която социалната им система трябва да понесе. Само за миналата година 64 000 българи и румънци са се възползвали от социални помощи. Междувременно тази бройка е нарастнала до 105 000. Това означава, че близо  17% от българите и румънците разчитат на социални помощи.

Въпреки че по-голямата част от новопристигналите в Германия и Австрия са млади и добре образовани, те често не намират работа по специалността си. Доста често те намират нискоквалифицирана работа в производството, туризма или временна заетост по строежи или в земеделието.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

59

Анонимен

преди 8 години

Най-хубавото е,че "модерна"Европа ще види,че жената трябва да си стои в къщи да гледа и възпитава децата.Нещо,което си е нормално.

58

До 75

преди 8 години

За жалост е така, и то благодарение на господарите им от ФАЩ. Техен стратегически интерес /на ФАЩ/, е да не допуснат съюз или разбирателство между Русия и Германия...

57

Анонимен

преди 8 години

Германия ще е бита карта до пет години. Бабата с интересната моминска фамилия им сложи примката.

fallback