Снимка: архив, Reuters

"Не повтаряйте грешките от миналото": турците в Германия приветстват желанието на правителството на Ангела Меркел да интегрира сегашната вълна от мигранти, но предупреждават да не се повтарят заблудите на интеграционните политики, на които турците станаха жертва през 60-те, пише Дамиан Строка от Франс прес.

"Лошото едно време бе, че гастарбайтерите бяха смятани просто за работна ръка, която един ден ще си тръгне", заяви Гьокай Софуоглу, председател на турската общност в Германия.

Тези "гастарбайтери" (гостуващи чуждестранни работници) са стотици хиляди имигранти, най-вече турци, които бивша Западна Германия, изпитваща недостиг на работна ръка за захранване на следвоенното си "икономическо чудо" през 60-те години на 20 век, наема на работа, мислейки си, че отиват там за няколко години, след което ще се върнат в страната си. По-голямата част от тях обаче в крайна сметка остават окончателно в Германия.

В Германия днес живеят около 3 милиона души от турски произход - най-голямата турска диаспора в света.

В началото никой не е мислел, че ще бъде от полза интеграцията на тези зидари, занаятчии и работници в заводи. Въпросът бива поставен "много по-късно", отбелязва Гюлистан Гюрбей - социоложка в Берлинския свободен университет и специалистка по въпросите на интеграцията.

Председателят на Германско-турското дружество в Щутгарт Айкут Дюзгюнер съжалява, че дълго време не са били предлагани никакви курсове по немски. "Гастарбайтерите не положиха усилия да научат немски, но и германците не настояха те да го направят", каза той.

В резултат на това дори днес част от първите две поколения не владеят или говорят съвсем малко немски и живеят изолирани в създадените с течение на времето гета, което е в тежест и за турците, и за обществото в своята цялост, каза Дюзгюнер.

Несъмнено турците от последното поколение са много по-добре интегрирани "в образователната система и на пазара на труда", подчерта Гюрбей, а някои са пробили в политиката, спорта и музиката. Но като цяло продължава да се наблюдава известно изоставане, по-конкретно в обучението в училище и в професионалното включване, допълни тя.

Процентът безработица сред населението от турски произход е 10,4 срещу 6,4 процента за цялата страна, Освен това мнозина се оплакват още от дискриминация на трудовия и жилищния пазар.

Но повече от петдесет години по-късно, в момент, когато Германия е изправена пред нечуван миграционен поток, официалните изказвания на властите изглеждат много по-обещаващи. Берлин смята, че може да приеме по 500 000 мигранти годишно през следващите години.

Канцлерът Ангела Меркел вече не се колебае да нарича Германия "имиграционна страна" и да говори за бърза интеграция на бежанците: "Трябва да се поучим от опита си през 60-те и да дадем още от началото най-висок приоритет на интеграцията", каза неотдавна тя.

В този контекст Дюзгюнер призовава германските политически лидери "да не повтарят грешките от миналото".

За разлика от това, което бе направено с гастарбайтерите, "трябва да интегрираме бързо хората, които идват при нас, да ги образоваме бързо в езиково и професионално направление. Това е ключът към успеха. Германия може да извлече ползи от тази ситуация!", каза Дюзгюнер.

Германия "научи много в тази сфера и може да приложи опита си при бежанците, които ще останат тук", за да ги образова и да ги вкара в пътя на професионалното развитие", допълни Гюрбей.

От първото десетилетие на 21 век страната осъзна пропуските в интеграционния си модел. Берлин например смекчи политиката си за получаване на гражданство, улеснявайки достъпа до двойно гражданство и направи задължителни курсовете по език и интеграция.

Турците в Германия приветстват волята, която показва до момента правителството на Меркел: "Германската политическа класа си е извлякла поуки от историята", обобщи Софуоглу, чиято асоциация е базирана в берлинския квартал Кройцберг, наричан "малкия Истанбул" заради голямата си турска общност. "Да кажеш, че още от самото начало ще включиш (имигрантите) в обществото, е нещо положително", каза той.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase