Снимка: Reuters, архив
fallback

Рибните запаси са намалели значително в световен план, се посочва в извънреден доклад на природозащитната организация WWF, съобщи българският й офис. Проучване на екоорганизацията е установило, че за последните четири десетилетия морските бозайници, птици, влечуги и риби са намалели наполовина, а при някои видове риби спадът е с до 75 на сто.

Според публикуван днес доклад "Жива синя планета" тревожното състояние на моретата и океаните засяга всички държави, но най-вече развиващите се страни. Проучванията показват, че едно от най-популярните рибни семейства, включващо рибата тон, скумрията и паламуда, е регистрирало спад със 74 на сто. За периода между 1970 и 2012 г. общите рибни запаси са намалели с 49 на сто. Изследвани са 5 829 популации на 1234 видове риби.

За спирането на опасната тенденция световните лидери трябва да положат усилия, така че възстановяването на океаните и опазването на крайбрежните популации да се превърне в приоритет при изпълнението на целите на ООН за устойчиво развитие, които предстои да бъдат приети по-късно този месец в Ню Йорк, посочват от WWF. Преговорите за нов глобален договор за климата също са важна възможност за твърд ангажимент за опазването на океаните, отбелязват още от екоорганизацията.

В рамките на едно поколение човешката дейност сериозно е увредила океаните. Хващаме повече риба, отколкото може да се възпроизведе и в същото време увреждаме местата, където живее. Необходими са дълбоки промени, за да осигурим биоразнообразието в океаните и за бъдещите поколения, посочва Марко Ламбертини, генерален директор на WWF, цитиран в съобщението.

Според Екатерина Войнова от българския офис на екоорганизацията е много важно граждани да настояват за действия от страна на политиците, но в същото време да се замислят и за собственото си поведение като потребители.

Според нея изборът на риба и рибни продукти, който правим в ежедневието си, влияе пряко върху състоянието на запасите от морска храна в океаните.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 8 години

До АнонименИ покрай всичките тези полезни неща, които изброи, пропусна да кажеш, че месото на рибата е пълно с пластмасови микрочастици, които са канцерогенни.

13

Анонимен

преди 8 години

Яжте риба! Много омега мастни киселини, витамини, лесноусвояем белтък, микроелементи - фосфор, йод, цинк и т.н. Антиоксиданти-и! Абе да ядем, ама тя скъпа! При соца имахме "Океански риболов" и скумрията струваше 0.70 лв, сафрида - 0.60, писията - там някъде, ама калканът скъп! 5 лв килото! И го продаваха на приятели! Пушената и веяната скумрия - по 1.70. Калмарите (знам, че не са риба, де!) бяха по 1.40. Нямаше белтъчен глад. Не консумацията от хората унищожава рибата! Замръсяването на екосистем

12

Анонимен

преди 8 години

Върнете рибата, вее !!!

fallback