Снимка: архив, Reuters

Типичен профил на склонен към насилие джихадист не съществува. Според експерти обаче екстремизмът е привлекателен за някои тежки психопати, намиращи в него и оправдание, за да минат към действия, и смисъл на живота, Мишел Муто от Франс прес.

Задълбочена психиатрична експертиза на заподозрените като участници в радикални групировки, независимо дали се завръщат от Сирия, би съдействала за по-точна оценка дали са потенциално опасни, смятат тези специалисти.

"В кабинета ми са идвали хора, вършели според общото право мъчения и жестокости, отвръщали с удар веднага, щом се почувстват засегнати - каза неотдавна пред журналисти френският съдия антитерорист Марк Тревидик. - Но ето го ислямът, в който те мигом си намират оправдание. Ще могат значи законно, всъщност "законно" в кавички, законно - в Сирия, да използват насилие."

"За трима-четирима от тях си казах: ето, тези хора със сигурност ще убиват. Било в името на исляма, било при сбиване или по-късно... Случва се да видиш човек, за когото си сигурен, че би станал престъпник дори и без (групировката) "Ислямска държава", обяснява магистратът.

Редица експерти психиатри, потърсени от АФП, твърдят след профилен анализ на склонни към насилие джихадисти, че някои са на първо място психично болни.

"При вербовката, ако говорим за индивидуална психика, диапазонът е от най-организирани личности, способни да прикриват заболяването, до другата крайност - бълнуващи психари, които улавят духа на времето и подхранват налудничавите си политически представи за международния тероризъм. Някой такъв ще извърши престъпление и ще заяви, че това е джихад", обяснява Даниел Загюри, психиатър експерт.

"Някои особено нестабилни индивиди, бълнуващи или не, стига да прочетат в интернет указания да режат гърлата на неверниците, ще ги последват и ще минат към действия - продължава той. - Наричат ги вълци единаци, а се случва да става дума за психично болен, който чува този зов. И човек с определени проблеми ще постави този зов в служба на своето отчаяние."

"Отрицателни герои"

Клиничната психоложка Амели Букобза се сблъсква в практиката си с мнозина радикализирани младежи от Югоизточна Франция и смята, че кандидат джихадистите в общи линии не са по-склонни към психични заболявания от другите хора. Тя обаче си спомня "за един труден психиатричен случай с психотик, когото крепеше само тази мисъл. За него това бе средство да се отърве от налудничавите идеи, да ги насочи към някакъв обект" навън.

Вербовката на нови участници в джихадистка мрежа наподобява методите на някои секти: изолиране на всеки приобщаван от света, интензивен психологически натиск, убеждаване чрез фалшифицирани видеозаписи и снимки, че е избран да стане част от малък елит добродетелни хора, да се опълчи срещу враждебния, злосторен външен свят.

Някои пациенти с тежки психични поражения са идеални обекти в този смисъл, добавя д-р Загюри. "Убийствата в Божието име подпомагат инверсията на ценностите у някои слаби личности: ето, ти вършиш добро, вървиш по пътя на изкуплението, придаваш смисъл на живота си, твоите другари те одобряват. При това ще идеш в рая - там те чакат девствениците".

Д-р Ролан Кутансо, психиатър и криминолог, президент на Френската асоциация за психично здраве, допълва, че подобни хора "често са в търсене на идентичност, с проблеми на егото в някаква форма". Джихадът "им дава мисия, която ги прави по-ценни, те стават отрицателни герои и в собствените си очи намират реализация чрез един героичен акт".

Притокът на джихадисти чираци, които се връщат в родината от зоните, контролирани от "Ислямска държава" в Сирия и Ирак, заплашва да претовари полицията и тайните служби. Налага се да следят твърде много заподозрени и тук психиатрите биха могли да са полезни, отбелязва той.

"Лицата, склонни според сигнали към радикални идеи, трябва да минават на психиатрична оценка, за да се установи предполагаемата степен на риска - казва експертът. - Не бива всички да се поставят на едно ниво. Нека се преценява потенциалната опасност, но без да се забравя, че това е много трудно, има и съществена възможност за грешки."
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase