Снимка: Архив Reuters
fallback

Девет европейски държави обмислят въвеждането на поименни билети по високоскоростните влакове. Германия, Белгия, Холандия, Испания, Италия, Франция, Великобритания, Люксембург и Швейцария поискаха от експертите да кажат как може да стане това и как да се унифицират билетите по време на извънредна среща на транспортните и вътрешните министри, завършила в събота вечер в Париж. Тя бе предложена от Белгия, след като мароканецът с френски паспорт Аюб ел Хазани опита стрелба във влака от Амстердам за Париж на 21 август, но беше обезвреден от пътниците.

Oще по темата

 
Поименните билети, подобни на самолетните, ще се издават за международните влакове, каза вътрешният министър на Белгия Ян Жамбон след края на разговорите.
 
Министрите смятат, че резервационните данни на пътниците, които се събират от транспортните компании при ползване на техните услуги, например използвани кредитни и дебитни карти при плащане, трябва да могат да се съхраняват и при нужда да са на разположение на антитерористичните служби. Такава информация сега се изисква от авиопревозвачите за полетите към САЩ и Канада.
 
Деветте държави отправиха призив към останалите еврочленки системно да вкарват имената на подозирани джихадисти в Шенгенската информационна система, в която участва и България. Така ще бъде възможно да се идентифицират опасни лица.
 
Министрите се разбраха за повече проверки на пътниците и багажа по гарите, както и за съвместни полицейски патрули във влаковете. Те поискаха Европейската комисия да предложи промени в споразумението за безвизово пътуване, така че да могат да се правят постоянни проверки, без това да затормозява пресичането на вътрешните граници на Шенген,, което е гарантирано от него.
 
Европейската комисия, която също бе поканена на разговорите в Париж, обаче предупреди да не се отива в крайности и да не се нарушават правилата на Шенген, които не допускат системни проверки на хора и техните вещи. Проверките трябва да останат само при повишен риск, предупреждава Брюксел.

Еврокомисарят за транспорта Виолета Булц беше цитирана след разговорите в Париж да казва, че "сигурността и безопасността на пътниците е първостепенен приоритет, но не бива да преиграваме. Важно е, доколкото е възможно, общественият транспорт да остане отворен и достъпен. Мерките за сигурност трябва да съответстват на заплахата".
 
От заключителната декларация от срещата става ясно, че вече се работи с големите интернет оператори за по-бързо откриване и премахване на съдържание, "насаждащо омраза или тероризъм". От телефона на нападателя от "Талиса" стана ясно, че непосредствено преди атаката той е гледал в YouTube джихадистки видеоклипове, за да придобие кураж.
 
На 8 септември транспортните министри от ЕС ще се съберат в Брюксел и сигурността на международните влакове ще е в центъра на дискусиите. На 19-и вътрешните и правосъдни министри ще обсъждат промени в наказателното право за по-адекватно противодействие на хора с радикални убеждения.
 
Еврокомисията обеща да ускори огласяване на нови инициативи. Както и спешно да създаде център за борба с тероризма към "Европол", за да улесни размяната на информация между националните полицейски органи. От нападението на влака миналия петък стана ясно, че Аюб ел Хазани е бил наблюдаван от службите на поне три държави и въпреки това стъпката му не беше предотвратена.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 8 години

На Европа и трябва един нашенски комунизъм с български партийни секретари с второ отделение,и много бързо ще влезе в пътя!

10

Наблюдател

преди 8 години

Каквото и да "обмисля" Европа, вече си е вкарала "вълка в кошарата"....

9

Блокиран в Дневник

преди 8 години

Идват нови хиляди фанатици от ИД да вдигат влаковете на европа във въздуха.Следва убедителна победа на десните радикални партии.Които са първи приятели с Путин и следва 180 градуса завой в политиката на Европа.

fallback