Снимка: Reuters
fallback

Три дни след Хирошима японският град Нагасаки си спомня днес за американската атомната бомбардировка, която преди 70 години отне живота на 74 000 души, предадоха световните агенции.

На 9 август 1945 г. в 11,02 ч. местно време ядрената експлозия унищожи 80 процента от сградите в града, сред които и прочутата катедрала Ураками, разположена на 500 метра от мястото на падането на бомбата.

Днес точно в същия час /2,02 ч. по Гринуич/ населението на Нагасаки и на цяла Япония спази едноминутно мълчание. В града отекна вой на сирени и звън на камбани.

Oще по темата
На възпоменателната церемония в Парка на мира присъстваха делегации на 76 страни, в това число САЩ, Великобритания, Франция, Русия и за първи път на Иран, както и хиляди граждани. САЩ бяха представени от посланика Керълайн Кенеди и от заместник-държавния секретар по контрола на въоръженията и международната сигурност Роуз Готемълър.

След едноминутното мълчание кметът на Нагасаки Томихиса Тауе прочете декларация за мир с призив за пълно ядрено разоръжаване. Той покани президентът на САЩ Барак Обама и лидерите на други страни да посетят Нагасаки и Хирошима, за да се убедят лично какво се е случило преди 70 години. Тауе изрази безпокойство от новия закон за разширяване на правомощията на японските сили за самоотбрана и каза, че сега идеологията на мира, която е в основата на конституцията на Япония, може да се разклати.

След кмета на Нагасаки изявление направи премиерът Шиндзо Абе. Той каза, че Япония ще представи през септември в Общото събрание на ООН проект на резолюция за ликвидиране на ядреното оръжие.
След това по традиция над града бяха пуснати бели гълъби, символи на мира.

Преди 70 години Нагасаки беше център на търговията между Япония и чужбина и беше известен с голямата си християнска общност. Бомбата, хвърлена над Нагасаки, беше известна като "Дебеланкото". Първоначално смъртоносното взривно устройство с плутоний трябваше да бъде хвърлено над град Кокура северно от Нагасаки, където се намира голям оръжеен завод. Но метеорологичните условия не били благоприятни и това принудило американският бомбардировач Б-29 да промени курса.

Три дни преди това първата атомна бомба, хвърлена над Хирошима и известна като "Малчугана", отне живота на 140 000 души. Двете бомбардировки ускориха капитулацията на Япония и края на войната в Тихия океан.

През декември 1967 г. японското правителство тържествено се ангажира да не произвежда, притежава или да допуска на своя територия ядрени оръжия. Разрушените Хирошима и Нагасаки пък се стараят чрез церемонии и кампании срещу ядрените оръжия да съхранят спомена за двете катастрофи.

В Нагасаки както и в Хирошима беше открит музей на атомната бомбардировка. През юли колекцията в него се увеличи с 26 снимки, направени година и четири месеца, след като САЩ хвърлиха двете бомби над японските градове. Тези снимки бяха открити неотдавна и на тях се вижда мястото в Нагасаки до непосредствения взрив на бомбата.

Всяка година в града продължават да умират хора от лъчева болест и всяка година на 9 август списъкът с жертвите на бомбардировката в Нагасаки се обновява. По данни от 2014 г. числото на жертвите на трагедията възлиза на 165 409 души.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

НФБ

преди 8 години

Аз не пия кока кола а ти. ..за един нов свят без долара..търговия е имала откак свят светува.да не позволяваме да се изкупуват ресурсите на родината ни за прясно напечатана зелена тоалетна хартия. Не на спекулативно ниските цени..утре те няма да се възстановят.

33

НФБ

преди 8 години

До АнонименСащ и страните от Г7 манипулират пазара..Спекулативно смъква цени на природни ресурси. .на национални валути. .за прясно напечатана зелена тоалетна хартия изкупуват ресурси те на развиващите се страни всички заедно срещу американската хегемония .Русия да създава и подкрепя НПО в сащ защитаващи правата на афроамериканците и латино американците. .Огледална политика. Това няма да е намеса във вътрешните работи на сащ а защита на демокрацията и свободата.

32

да

преди 8 години

За какви американски ценности става въпрос, та ЦРУ не се е посвенило да прави своите опити с химическо и др. оръжие върху своето собствено население, убивало е всеки, който се е съмнявал в правотата на подобно действие. Това е най-наглата , най-безчовечна и най-цинична политика, която направи хиляди хора бежанци от своите страни за да се спасят от унищожение. Европа сега се чуди какво да ги прави, а най простото е да каже стоп на САЩ и на техния диктат.

fallback