Снимка: архив, Reuters
fallback

Руският концерн "Газпром" изхарчи 2,4 трилиона рубли за проекти, които не се търсят, пише "Ведомости". Компанията се канеше да добие през 2015 г. над 615 милиарда кубика газ, но реалният добив ще е с една трета по-нисък - 414 милиарда кубика, прогнозира министерството на икономическото развитие.

Това е най-ниският показател в цялата история на "Газпром", изтъква вестникът и припомня, че концернът увеличава добивите от 2002 г. насам, когато на ръководния пост в компанията идва Алексей Милер.

"През 2015-2020 г. се очаква и да нарасне потреблението на вътрешния пазар", твърдеше тогава Кирил Селезньов, шеф на дружеството "Межрегионгаз", припомня изданието. Заместникът му Александър Медведев пък предвиждал да скочи потреблението на газ в цяла Европа. До 2020 г. то ще надхвърли 600 милиарда кубика и заради спада в собствените й добиви. Европа ще трябва допълнително да внася по 145 милиарда кубика, смята руският експерт.

Това са пропуски в оценката на търсенето, признава аналитикът Валерий Нестеров. Когато обаче са вземани решенията за увеличаване на добива, е било трудно да се предвиди, че ще се задействат едновременно толкова много негативни фактори - промяна в регламентите на европейския пазар, идване на нови доставчици, шистова революция в САЩ, конкуренция с независими производители в Русия, изостряне на политическата ситуация - изрежда ги руският наблюдател.

"Комерсант" също коментира спада в добивите и продажбите на газ от "Газпром", посочва Би Би Си.

Отслабват и позициите на мопонолиста на вътрешния пазар в Русия. Макар че потреблението на газ в страната през първото полугодие е намаляло едва с 0,3 на сто - на 240 милиарда кубика, делът на "Газпром" се свива в полза на независимите производители и най-вече на "Роснефт" - те вдигат добивите, уточнява вестникът.

Ситуацията в Украйна също влошава търговските показатели. Страната рязко намали вноса на газ от Русия. Миналата година 96 на сто от общите годишни доставки - 14,5 милиарда кубика, бяха реализирани именно през първото полугодие. За шестте месеца на тази година обаче "Газпром" достави на "Нафтогаз Украйна" едва 3,7 милиарда кубика, а сега доставките дори са спрени изцяло.

Русия очаква наесен те да бъдат подновени, но украинските власти смятат да купят през 2015 г. от "Газпром" общо не повече от 6-7 милиарда кубика газ. През 2013 г. руският монополист продаде на Украйна 25,8 милиарда, а през 2012 г. - 32,9 милиарда кубика. Сега обаче "се готви за нови антирекорди", допълва "Комерсант".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Боби

преди 8 години

До Алекс 33Развиващите се икономики в Азия и повишаването на жизнения им стандарт което неминуемо става ще изискват ЕВТИНИ транспорт и коли за обща употреба. Влаковете са между градовете, но с увеличаване на стандарта всеки ще иска кола дори и на старо. Преживели сме го тук в БГ.Европа и Америка ще минават на електро а Азия и Латинска америка на бензин.

26

Алекс

преди 8 години

До БобиТи сериозно ли предвиждаш увеличение на горивата когато почти всеки автомобилен концерн се ориентира към електрически или водородни вдигатели?Колкото до конспиративните теории, след някоя година ще обясняваш пак с геополитиката защо не е станало така. :)

25

Анонимен

преди 8 години

До БобиГолеми глупости си написал. Особено за Иран.

fallback