Снимка: Reuters
fallback

 

Гръцкият премиер Алексис Ципрас увери днес гърците, че проблемите, с които се сблъскват заради затворените банки, "няма да продължат прекалено дълго". Той каза, че очаква постигане на сделка с кредиторите на страната до 48 часа след референдума в неделя, предаде Ройтерс.

За телевизия АНТ1 Ципрас каза, че гледките на опашките пред банкоматите и на възрастни хора, които с часове чакат за си получат пенсиите са "притеснителни", но обвини за това партньорите на Гърция от еврозоната, които са принудили Европейската централна банка да замрази жизненоважното финансиране на банките.

На въпрос какво ще стане при победа на отговора "да" на референдума, Ципрас отвърна, че изборът на гръцкия народ ще бъде уважен, предаде Франс прес.

"Ще задействам предвидената от конституцията процедура и ще се консултирам с партията", заяви лидерът на СИРИЗА.

На въпрос за евентуални предсрочни парламентарни избори, премиерът заяви, че не трябва да се избързва.

"Страната има конституция, която предвижда съответните процедури, аз ще остана институционният гарант на конституцията", каза Ципрас.

Гръцката конституция предвижда при евентуална оставка на правителството или да се произведат парламентарни избори, което обаче може да стане най-рано след месец, или съставяне на правителство на националното единство, което може да е ръководено от досегашния премиер ако той приеме, или от друг политик, който ще се избере от всички партии, желаещи да участват в такова правителство.

Днес гръцкият финансов министър Янис Варуфакис стана първият представител на правителството на Алексис Ципрас, който ясно заяви, че ще подаде оставка, ако отговорът "да" спечели на референдума. В интервю в понеделник за гръцката телевизия ЕРТ за съдбата на правителството премиерът Ципрас подчерта, че не смята да остане на власт на всяка цена, припомня БТА.

Затова пък, ако на референдума спечели отговорът "не" Ципрас увери, че ще отиде в Брюксел възможно най-скоро да договори споразумение с кредиторите от МВФ и ЕС.

Той повтори, че отговорът "не" не означава "не на Европа", а реалистично решение, което цели по-малко съкращения в разходите и преструктуриране на дълга.

"В продължение на пет месеца Гърция бе подложена на безпрецедентен шантаж да приеме мерките за драстични икономии, народът трябва свободно да реши", заяви Ципрас.

Янис Варуфакис от своя страна заяви, че има "100-процентова вероятност" да се постигне споразумение с кредиторите на Атина след референдума в неделя, какъвто и да е резултатът му, предаде Франс прес.

"Споразумение ще се постигне, без значение дали от урните ще излезе "да" или "не", каза Варуфакис за телевизия BBC News.

"Ако е "да", това ще е лошо споразумение, банките ще отворят при лошо споразумение. Ако спечели "не"-то, ще имаме друго споразумение, което ще е жизнеспособно. Нещо от рода на предложенията, които ни бяха направени през последните дни", каза той.

Варуфакис призова гърците да гласуват против плана на кредиторите на неделния референдум, който може да реши бъдещето на Гърция в еврозоната.

Гръцкият финансов министър остро разкритикува прилаганата в Гърция през последните пет години политика на драстични икономии и дългата продължителност на преговорите с международните кредитори.

"Имаме много лоша система на управление в Европа. Това не е правилният начин да се ръководи един валутен съюз. Това е пародия. Това е комедия на грешките от вече пет години", каза Варуфакис.

"Програмата, която наложиха на тази страна и която искат да продължат да налагат, ще се запомни като най-големия провал в историята на икономиката", добави той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

78

Никол

преди 8 години

...всичко,което България е имала, сато производство, износ и т.н. е съсипано, какво е наследството за следващото поколение.. може би да знаят как да свикват да бъдат тъпкани и крадени. Моят апел съм всички хора, които са тук и имат знанията,поне опитайте да помогнете за възстановяването на държавата,която някога е била прекрасна,имала си е икономика и се е мислело първо за народа/не как да му бъдат замазяни очите/.Аз съм млад човек в държава, която не ти предлага нищо.. и е много тъжно!Благодаря

77

Никол

преди 8 години

Зо сега прочетох изключително много тези, а имам само един въпрос: хора къде сте вие в интернет, толкова начетени и така нататък, вместо да се мотивирате, както се вижда от хъсът в думите ви, да подпомогнете, като за начало нашата скромна държавица, на пример с изместването на скъпите ни *** управници, които не се интересуват от живота и прехранването на собствения си народ /тръгнали да помагаме в чужда криза/, а единствено за техния собствен. Сасво се случва тук от 90 - та година насам ...

76

Въпросче....

преди 8 години

Като отвориш и 1000 души чакат да си изтеглят всичките пари как ще им обясниш ,че няма толкова кеш вътре?????? Банка лесно се затваря после отварянето е трудно-пример КТБ!

fallback