Снимка: Reuters

Динамиката на дълга на Гърция е "неприемлива" и страната се нуждае от сериозни реформи, ако желае да излезе от кризата, посочва нов анализ Международният валутен фонд (МВФ).

Фондът, който е най-големият институционален кредитор на Атина, отдавна призовава Атина да се придържа към строгата програма за реформи. Въпреки това правителството на СИРИЗА пренебрегна призивите и не успя да плати вноската си по дълга към МВФ на стойност близо 1,6 млрд. евро на 30 юни.

Институцията предупреди, че властите в Атина не могат да изискват отписване на дълга без достатъчно реформи в посока по-силен растеж, предава CNBC.

Според анализа положението за Гърция е толкова лошо, че правителството се нуждае от около 51,90 млрд. евро в периода между октомври 2015 г. и декември 2018 г. Освен това икономическата позиция на средиземноморската страна се влошава: миналата година МВФ прогнозира, че дългът на Гърция ще намалее от 175% от БВП през 2013 г. до 128% през 2020 г. Сега институцията очаква задълженията на Атина да са 150% от БВП през 2020 г.

МВФ изтъкна също така, че дори ако Гърция има най-висок процент на икономически ръст в Европа, най-ниското ниво на безработица и средно покачване на производителността, икономиката ще продължава да расте с по-малко от 1 на сто годишно.

Според МВФ решението на правителството на Алексис Ципрас за спиране на реформите и приватизацията и опитът за предоговаряне условията по спасителния план са причинили значително влошаване на положението в страната.

Освен това последният ход за свикване на референдум, последван от затварянето на банките и въвеждането на контрол върху капитала, само е влошил още повече ситуацията, отчитат експертите.

Фондът изтъкна още, че преди администрацията на премиера Алексис Ципрас да вземе властта през януари гръцката икономика е била на прав път към растеж и бавно е напредвала към устойчивото връщане на дълговете си.

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase