Снимка: Reuters, архив

Гръцкият премиер Алексис Ципрас представи днес в телефонни разговори с германската канцлерка Ангела Меркел, френския президент Франсоа Оланд и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер гръцките предложения за постигане на взаимноизгодно споразумение за дълговата криза.

Това предаде Франс прес, като цитира комюнике на гръцкото правителство.

Такова споразумение трябва да доведе до окончателно, а не временно решение на гръцката дългова криза, гласи комюникето. Не се уточнява дали предложенията са нови, както поискаха кредиторите - Европейският съюз, Европейската централна банка и Международният валутен фонд - преди срещата на лидерите на еврозоната в понеделник вечер, добавя АФП.

Гърция не се нуждае повече от помощ от МВФ, заяви гръцкият държавен министър Никос Папас на 21 юни в навечерието на среща на върха, която може да определи дали страната ще излезе от еврозоната, съобщава вестник "Хюриет".

Аз съм един от тези, които мислят, че МВФ не трябва да бъде в Европа. Надявам се да намерим решение без неговото участие, заяви Папас, който е близък на премиера Алексис Ципрас, пред гръцкия вестник "Етнос". Той твърди, че Европа няма нужда от базираната във Вашингтон институция, чийто дневен ред, според него, изобщо не е европейски, и може да продължи без фонда и неговите пари.

МВФ бе призован да спаси Гърция в края на 2009г. , когато затъналата в дългове страна не можеше повече да взима заеми от международните пазари. Участието на ЕС в огромния спасителен план, който трябваше да осигури 240 милиарда евро в заеми срещу драстични мерки за икономии и реформи, приключва в края на този месец, но подкрепата на МВФ трябваше да продължи до март 2016г.

Гръцки опозиционни партии призоваха правителството и премиера Алексис Ципрас за компромис в момент, когато страховете от възможно излизане на Гърция от еврозоната нарастват, съобщава в. "Катимерини".

В статия, публикувана в неделното издание на "Катимерини", лидерът на консервативната "Нова демокрация" Андонис Самарас повтори своето предложение за "широк национален консенсус", отбелязвайки, че ако управляващата СИРИЗА не проявява интерес, то "Нова демокрация" е готова да се ангажира с преговори с останалите партии с цел гарантиране на позицията на Гърция в еврозоната.

"Политическите сили, които имат проевропейска ориентация, не може да бъдат нехайни или да се колебаят", написа Самарас. Лидерът на Нова демокрация също така обвини СИРИЗА, че "играе на комар" и "мами" гръцкия народ.

Лидерът на центристката партия "Потами" Ставрос Теодоракис на свой ред също повтори призива си за среща на партийните лидери, която по думите му би "заздравила позициите на Ципрас" в преговорите с кредиторите.
Фофи Генимата, новоизбраната председателка на социалистическата партия ПАСОК, призова Ципрас "бързо да постигне споразумение, което ще гарантира правата и интересите на гръцките граждани", но каза също, че кредиторите трябва да покажат "солидарност и респект" към Гърция.

Преговорите между Гърция и нейните кредитори са в задънена улица от девет месеца във връзка с плащането на следващия транш от 7,2 милиарда евро от спасителния заем, като се заговории за продължаване на европейската помощ. Различия в подхода между ЕС и МВФ също съпътстваха дискусиите. За гръцкото правителство всяко продължаване на спасителния план трябва да има за цел да даде тласък на съсипаната икономика на страната, а не да носи нови мерки за икономии. Гърците също искат да бъде намалено непосилното дългово бреме на страната.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase