Снимка: Ройтерс
fallback

Хиляди бразилци се стекоха днес на антиправителствени протести в цялата страна след корупционния скандал с управляващата Партия на трудещите се и поискаха импийчмънт на президентката Дилма Русеф, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.

Това е вторият подобен протест за по-малко от месец.

Социологическите проучвания показват, че Русеф започва четвъртия месец на втория си президентски мандат с исторически ниска обществена подкрепа.

Организаторите на протеста се надяват отново над един милион души да дефилират през целия ден в 400 града, както миналия месец, за да искат да се сложи край на безнаказаността и отстраняване на президентката.

Според полицията по обяд участниците са били 19 000, докато организаторите съобщават за 48 000 участници общо в бразилските градове, посочва АФП.

Партията на трудещите беше замесена в голям корупционен скандал, свързан с държавната петролна компания Петробраз (Petrobras), ощетил държавата с 4 милиарда долара за едно десетилетие. Тринайсет сенатори, 22-ма депутати, двама губернатори и един ковчежник на партията са разследвани по случая, както и бивши чиновници от президентството и бивши депутати, бизнесмени, бивши ръководители на петролната компания и водещи фирми. Те са заподозрени, че са участвали в мащабна корупционна схема, по която са плащани подкупи на политици за спечелване на изгодни договори.

Едновременно с това президентката Дилма Русеф е изправена пред сериозни трудности в икономиката, тъй като страната е на ръба на рецесията, националната валута се обезценява, а инфлацията достигна 8,13 на сто. /БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 9 години

Пречи им БРИКС.

13

Анонимен

преди 9 години

показаха ги хилядите по телевизията, ха ха ха, нагласени мероприятия от платени "модерни артисти"

12

Венелин

преди 9 години

Ясно беше, че ЦРУ ще спретне протести и на Дилма, особено след тоталния провал в Русия и Украйна. Иначе не виждам лошо в това, че 13 сенатори, 22 депутати и 2 губернатори се разследват. Лошото е, че в България не се разследва никой.

fallback