Андреас Лубиц Снимка: архив, БТА

Повечето пилоти предпочитат да не казват на работодателя си, че страдат от депресия и продължават да изпълняват професионалните си задължения, без да приемат необходимите лекарства. Това съобщава днес германския в. "Билд ам Зонтаг", цитиран от ТАСС.

Още по темата
Вестникът се позовава на изследване на Международната асоциация на пилотите /ALPA/, проведено сред 1,2 хиляди професионални пилоти с поставена диагноза депресия. Резултатите от изследването показват, че 60 процента от анкетираните не са разказвали за заболяването си, отказвали са да вземат лекарства и са продължавали да летят. Само 25 процента са вземали отпуск по болест и са се подлагали на лечение, пише "Билд ам Зонтаг".

Изследването било проведено в периода 1997-2001 г., но оттогава резултатите, според експерти, само са се влошили, отбелязва вестникът.

Темата за психологическите разстройства сред пилотите стана особено актуална след трагедията с пътническия самолет Еърбъс А-320 на германската компания "Джърмануингс", който се разби в края на март във френските Алпи. Следствието разполага с данни, че виновен за катастрофата е вторият пилот Андреас Лубиц, който след като останал сам в кабината умишлено започнал снижаване, докато самолетът се разбил в планината и 150 души загинаха.

По-късно стана известно, че Лубиц е бил наблюдаван едновременно от петима лекари, имал е проблеми с психиката, страдал е от депресия и тежко е преживявал раздяла с приятелката си. Стана също ясно, че той панически се е боял да не загуби работата си и е укривал от работодателя си проблемите със здравето.

Вестникът съобщава също, че медицинската служба на германската авиокомпания "Луфтханза", чиято дъщерна компания е "Джърмануингс", въпреки инструкциите не е уведомила германската Федерална служба за управление на въздушното движение /LBA/ за психическите проблеми на Лубиц.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase