Снимка: Reuters
fallback

Критичните решения за Гърция ще бъдат взети по линия на Еврогрупата, но след оценка на институциите; не мога да обещая нищо за ликвидността. Тези думи на германския канцлер Ангела Меркел по време на срещата й с гръцкия премиер Алексис Ципрас в Берлин вчера цитират гръцките вестници днес.

В. "Имерисия" коментира, че разговорите са протекли в добра атмосфера, но различията между двете страни остават. Меркел казала, че иска Гърция да е една стабилна и здрава страна в еврозоната. Нашето желание е Гърция да е финансово силна, да има растеж, да преодолее безработицата особено младежката, да бъдат направени необходимите структурни реформи и страната да има функционираща администрация, допълнила Меркел, като изразила желание сътрудничеството с Гърция да продължи в дух на доверие.

В. "Нафтемборики" извежда в заглавие думите на германския канцлер, че икономическите данни на Гърция трябва да са ясни и че страната трябва да извърши реформи. "Нека търсим решения чрез консенсус и диалог, да променим политическите подходи", казал Ципрас, според в. "Та неа", но Меркел повторила, че отправна точка за рестартиране на гръцката икономика си остава решението на Еврогрупата в рамките на споразумението с Гърция от 20 февруари, въз основа на което текущата спасителна програма за страната бе удължена с още четири месеца.

В разговорите Ципрас поставил и въпроса за военните репарации във връзка с престъпленията на националсоциалистите в Гърция по време на Втората световна война. Меркел отговорила, че Германия знае, че гърците са пострадали от нацизма, но за страната й този въпрос е приключил.

В. "Етнос" помества реакция на Белия дом по повод на срещата Ципрас-Меркел. В интерес на САЩ и на американската икономика е да бъдат разрешени различията и да бъде сложен край на нестабилността в Европа, казал говорител на Белия дом.

"Първо позитивна оценка за икономиката на Гърция от страна на институциите и след това приемане на гръцки облигации", обявил според в. "Прото тема" президентът на Европейската централна банка. Цитирана от печата в челни заглавия агенция Ройтерс обявява, че "трънчетата" за Атина си остават осигурителната система и приватизациите.

От една страна, гръцкото правителство може да избира реформите, които ще приложи, за да постигне отблокиране на оставащите траншове, но от друга, то ще се затрудни да избегне приватизациите и реформирането на осигурителната система заради бюджетни последици, коментира Ройтерс, позовавайки се на европейски високопоставени представители.

"Нищо ново от срещата Ципрас-Меркел", смята главната опозиционна партия Нова демокрация. Неин представител казал, че ако се сравни казаното вчера в Берлин с писмото на гръцкия премиер до германския канцлер, в което описвал с драматичен тон безпътицата, в която се намира Гърция по отношение на своята ликвидност, можело да се каже, че няма нищо ново.

Партията "Потами" прави оценката, че премиерът Ципрас на срещата с Меркел е направил завой и се е приземил в реалността. "Миналата година по същото време Ципрас казваше на Меркел да отстъпи, в Берлин сега той предлага "да вървим заедно", отбелязват от "Потами".

Гръцките социалисти от ПАСОК пък определят поведението на Ципрас като "опит за умилостивяване" и че той бил направил големи отстъпки. За първи път Ципрас спомена като постижение финансовата консолидация от предишните години, като наред с това възприе основната теза на германската страна що се отнася до германските репарации, посочва в съобщение ПАСОК.

От своя страна правителственият говорител контрирал опозицията, като й препоръчал да не избързва със своите изводи.

Правителството не приема уроци за това как да се договаря с кредиторите, казал Сакеларидис и добавил, че управляващата коалиция е подела инициативи за да осигури не само ликвидност, но и да се даде глътка въздух на икономиката и обществото.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 9 години

MERKEL RAZMAHVA PRAST,NOBOG IA NAKAZA SAS KATASTROFATA NA SAMOLETA.

11

Анонимен

преди 9 години

До 11"Липсата на пари прояснява разсъдъка и по лесното вземане на правилните решения и много помага за възпитанието..."Хммм, по твоята логика повечето хора в Бг са безкрайно възпитани и с прояснен разсъдък...

10

1

преди 9 години

Хубаво е гърците да не получат не бонуси за Великден , а въобще заплати за празнника. Липсата на пари прояснява разсъдъка и по лесното вземане на правилните решения и вного помага за възпитанието.....и човек става един такъв уважителен към хора , които искат да ти помогнат....

fallback