Снимка: Reuters

Гръцката икономика не би могла да се възстанови бързо, ако "тройката" международни кредитори (Европейската комисия, Европейската централна банка и Международният валутен фонд) не приеме отстъпки по въпроса за дълга на Атина, заяви американският президент Барак Обама в интервю за телевизия CNN.

"Не може да продължава да се оказва натиск върху страна, чиято икономика е в състояние на депресия. Рано или късно е необходимо да се предложи стратегия за икономически растеж, така че страната да може да започне да изплаща дълга, за да се понижи дефицитът", призова Обама, цитиран от ТАСС.

Според него гръцката икономика "остро се нуждае" от реформа, но в условия на криза е трудно да се осъществят радикални промени.

Американският президент изрази надежда, че Гърция в крайна сметка ще успее да се договори с кредиторите и ще остане в еврозоната. По думите му обаче за тази цел е необходимо "всички страни да се съгласят на компромис".

Същевременно председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер поиска да премахне мисията на "тройката" от международни кредитори, които управляват спасителния план за Гърция, съобщи Ройтерс, като се
 позова на германския в. "Ханделсблат".

Според германски правителствени източници Берлин също е готов за реформиране на договореностите между Гърция и "тройката", включваща ЕК, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, и определяне на по-общи икономически  цели.

Според "Ханделсблат" обаче това би било възможно само ако Гърция приеме, че е необходимо да се придържа към договорения  преди това курс на реформи и икономии.

Късно в неделя вечер гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис поиска малко време до края на февруари, за да покаже своите предложения към кредиторите. Това стана по време на среща с френския финансов министър Мишел Сапен, който поднови предложението на Париж да посредничи за ново споразумение между Атина и нейните партньори, но изключи  опрощаване на дълга.

“Всичко, което може да облекчи бремето на гръцкия дълг ще бъде добре дошло, но разбира се, не става въпрос за анулиране на дълга”, подчерта той, като отбеляза, че това просто би прехвърлило бремето от гръцкия данъкоплатец върху европейските данъкоплатци.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase