Снимка: архив, Reuters

Федералната служба за контрол върху средствата за масова информация Роскомнадзор призова медиите в Русия да не поместват карикатури, "изобразяващи религиозни светини", тъй като в тях може да бъде съзряно разпалване на междурелигиозна вражда.

По-рано регионален клон на службата предупреди местния печат да не публикува карикатури на "религиозни дейци". Остана обаче неясно дали се подразбират основатели на религии или изобщо духовни лица, пише "Независимая газета".

Но един приятелски съвет от страна на държавен орган не може да остави равнодушен никой журналист - още по-малко, щом е придружен с отпратка към законодателството срещу екстремизма, коментира вестникът, цитиран от Би Би Си.

Още по темата

Предупрежденията на практика съвпаднаха с протестната кампания в някои руски региони срещу препечатването на карикатури на пророка Мохамед от френския седмичник "Шарли ебдо".

"Никой не иска в ислямските региони от страната ни да се повторят безредици от рода на тези в Пакистан, Алжир, Турция, Нигер. Вероятно затова властите в редица региони на Русия решиха сами да организират и оглавят мюсюлманските протести", пише вестникът.

В събота митинг в Република Ингушетия събра 20 000 участници. Още по-мащабна акция предстои днес в Чечения.

Съветът на мюфтиите в Русия сезира генералния прокурор с цел да се провери дали руски медии са "разпространявали публикации, опетняващи пророка Мохамед и религиозните чувства на мюсюлманите", и ако се установят такива случаи - материалите да бъдат признати за екстремистки.

В такъв контекст молбите и неформалните препоръки стават също тъй задължителни като официалните предупреждения. Те недвусмислено сочат, че при неизпълнение неизбежно ще се търси отговорност, коментира "Независимая газета".

Журналистите в Русия всъщност бездруго изпълняват с готовност неформалните пожелания на Роскомнадзор да свалят един или друг материал. При отказ неизбежно следва официално предупреждение, при втори отказ медията се закрива и са напълно безнадеждни опитите за оспорване по съдебен ред, уточнява вестникът.

За журналистите остава само да свикват да работят в нови условия - при положение че в една или друга форма се ограничава свободата им на самоизразяване или свободата да критикуват. А за онези, според които публикуването на карикатури на религиозни дейци е принципен въпрос с оглед да се опази свободата на словото, идват трудни времена. Под натиска на обстоятелствата тези донкихотовци на свободомислието се превръщат в екстремисти.

Животът не става по-хубав, а камо ли по-весел, заключава "Независимая газета", перифразирайки думите на Йосиф Сталин за живота в Съветска Русия.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase