Снимка: Архив Reuters

Борбата за социална справедливост и права на бедните винаги е била мисия на Римокатолическата църква много преди да бъде измислен комунизмът. Това заявява в интервю за в. "Стампа" папа Франциск, публикувано днес и цитирано от ДПА.

Роденият в Аржентина папа често проповядва срещу необуздания капитализъм и алчността и е казвал, че би искал да ръководи "бедна църква за бедните". Това накара десни коментатори в САЩ да го обявят за марксист, припомня агенцията.

"Ако трябва да повторя някои пасажи от проповедите на първите отци на църквата, от втори и трети век, за това как трябва да се отнасяме към бедните, някои би ме обвинил в марксистка проповед", казва папата пред вестника.

"Както виждате, тази грижа за бедните е в Евангелието, тя е в традицията на църквата, не е изобретение на комунизма и не бива да се идеологизира, както се е случвало понякога в хода на историята", допълва той.

Папата подчертава колко е важно да се осигури по-справедливо разпределение на икономическите ресурси, отбелязвайки, че глобализацията е помогнала на много хора да излязат от бедност, но е осъдила много други да умрат от глад. Той отново критикува световната икономическа система, основана на "култура на разхищението", поставяща парите над човешките същества. По думите му децата, възрастните хора, безработните младежи и абортираните ембриони са жертви на такава култура.

Планирано е утре папа Франциск да замине на осемдневно посещение в Шри Ланка и Филипините. Това е седмото му пътуване в чужбина, откакто бе избран през март 2013 година, и второто му до Азия, посочва ДПА.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase