Ангела Меркел. Снимка: архив, Ройтерс

Германското правителство е променило позицията си по въпроса за излизането на Гърция от еврозоната, която преди бе отрицателна, предадоха ТАСС и Ройтерс, позовавайки се на списание "Шпигел".

Като цитира свои източници от правителствените кръгове, "Шпигел" съобщава, че канцлерът Ангела Меркел и министърът на финансите Волфганг Шойбле сега смятат, че еврозоната може да се справи с евентуално излизане на Гърция от валутния съюз.

Причината за промяната на оценката е, че след най-тежкия момент от валутно-финансовата криза през 2012 г. еврозоната е постигнала съществени успехи. "Опасността от разпространение на кризата е ограничена, защото се смята, че Португалия и Ирландия вече са се възстановили", цитира Ройтерс мнението на единия от източниците на списанието.

Освен това Европейският механизъм за финансово стабилизиране е ефикасен спасителен механизъм и вече е
налице, казва друг източник. Засега няма коментар на публикацията на "Шпигел" от страна на германското правителство.

Не е ясно как членка на еврозоната би могла да излезе от нея и да продължи да бъде член на ЕС, но "Шпигел" цитира "високопоставен валутен експерт", според когото "изобретателни юристи" биха могли да внесат яснота по този въпрос, отбелязва Ройтерс.

Според публикацията германското правителство смята, че излизането на Гърция от еврозоната е почти неизбежно, ако лявата опозиционна партия СИРИЗА, водена от Алексис Ципрас, спечели изборите на 25 януари.

Социологически проучвания показват, че СИРИЗА има преднина пред консервативната "Нова демокрация" на премиера Андонис Самарас, макар тя да е намаляла до 3,1 процента, след като стана ясно, че ще има предсрочни избори. Проучването за вестник "Елефтерос типос" е било извършено на 29 и 30 декември, след като премиерът Самарас не успя да убеди парламента да избере неговия кандидат за президент. Според анкетата подкрепата за СИРИЗА е 30,4 на сто, а за "Нова демокрация" на премиера - 27,3 процента. Миналия месец преднината на СИРИЗА бе малко по-голяма - 3,4 на сто.

На трето място в допитванията е комунистическата партия с подкрепа от 4,8 на сто, следвана от лявоцентристката "То потами" с 4.7 и от крайнодясната "Златна зора" с 3.8 процента.

Социалистическата ПАСОК, която управлява в коалиция с "Нова демокрация" получава подкрепата само на 3.5 на сто от анкетираните.

Според същото допитване 74,2 на сто от анкетираните са заявили, че страната им трябва "на всяка цена" да остане в еврозоната, а 24,1 на сто са на противоположното мнение. В анкетата са участвали 1002 души.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase