Снимка: архив, Ройтерс

Министерството на труда и пенсиите на Великобритания е предизвикало дипломатически протести от Полша, Словакия и Чехия заради отказа да изплати над 10 милиона паунда помощи за безработица на имигранти, които са се върнали в родината си, след като са загубили работата си в Обединеното кралство, пише в. "Дейли телеграф".

Дипломати и служители от ЕС обвиняват министъра на труда и пенсиите Иън Дънкан Смит, че е извършил "провокативен и агресивен акт", отказвайки да плаща помощи на хиляди чешки, словашки и полски работници имигранти, които вече не са във Великобритания.

Съгласно правилата на ЕС Великобритания, като последната страна, където са били заети, е длъжна да доплаща за помощите за безработните чехи, поляци и словаци, които някога са работили и плащали данъци в кралството. Трите централноевропейски държави твърдят обаче, че това вече не се случва. Неплатената сума за Чехия и Словакия възлиза на 6,8 милиона паунда, а според източниците на изданието, парите, дължими на Полша, са "много, много повече".

Полското министерство на труда твърди, че Великобритания преди е реимбурсирала разходите, но променила политиката си в началото на годината. Според чешкия министър на труда и социалните въпроси Михаела Марксова-Томинова "Очевидно Великобритания допуска грешка".

Посланиците на трите страни са поискали среща със сър Айвън Роджърс, британския постоянен представител в ЕС, за да отправят официален дипломатически протест до две седмици. Михаела Марксова-Томинова очаква тази среща да уреди въпроса. Ако Лондон не отстъпи, протестът ще ескалира до министерско равнище, когато Иън Дънкан-Смит участва в срещата на министрите на заетостта от ЕС през октомври.

Ако не се стигне до споразумение, протест ще бъде отправен към премиера Дейвид Камерън на декемврийската среща на лидерите от ЕС. Трите страни имат пълната подкрепа на Европейската комисия. Дипломатически иточници обвиняват британското правителство, че проявява двоен стандарт, като упреква имигрантите, че злоупотребяват с британската социална система, а в същото време не плаща обезщетения на хора, които са работили и плащали данъци в кралството и имат право на тях.

Това е провокативен и агресивен акт от страна на Дънкан-Смит, който компрометира цялата система на ЕС за свободно движение на работещите, като не зачита правилата, заявява дипломатически източник, цитиран от изданието.

Говорител на министерството заявява, че правителството не плаща помощи на никого в друга страна, който не би имал право на такава помощ в кралството.

Точно колко трябва да плати Великобритания на безработните източноевропейци се изчислява по сложна формула, измислена в Брюксел, която отчита фактори, като продължителността на трудовия стаж във Великобритания, заплатата и националните осигурителни вноски.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase