Снимка: Reuters

Американският президент Барак Обама започна процес, който е познат във Вашингтон, но е необичаен за неговото президентство - подготовка на населението в САЩ и на американските съюзници в чужбина за нов военен конфликт в Близкия изток, пише британският в. "Файненшъл таймс".

Обама предприе поредица от срещи, които са колкото ритуални, толкова и методични - разговори с конгресмени, обсъждания с бивши служители по националната сигурност и телефонни разговори, в които се опитва да получи подкрепа от приятели на Америка по света.

Кулминацията на процеса е довечера, когато в предавана по телевизията реч президентът ще представи пред американците своите аргументи за това защо смята, че е необходимо армията на САЩ да предприеме действия за разгромяване на групировката "Ислямска държава", контролираща райони в Ирак и Сирия, посочва изданието.

Правейки това, Обама ще трябва да отстъпи от предишни изявления за естеството на заплахата, идваща от екстремистката организация, която той по-рано сравни с начинаещ баскетболен отбор, стремящ се да играе в лигата на големите клубове.

Президентът също така ще трябва да обясни защо САЩ трябва спешно да подкрепят и въоръжат т.нар. умерени бунтовници в Сирия - политика, която преди това той определяше като фантазия като средство да бъде променено съотношението на силите в сирийската гражданска война, изтъква "Файненшъл таймс".

Обама ще изложи довечера плановете си за борба с "Ислямска държава" пред американската общественост, която става все по-войнствено настроена след разпространените видеозаписи с обезглавяването на двама американски журналисти, убити от групировката, отбелязва в. "Уолстрийт джърнъл".

Според анкета на изданието и телевизия Ен Би Си Нюз почти две трети от анкетираните смятат, че е в интерес на САЩ да се противопоставят на "Ислямска държава", а едва 13 процента са на мнение, че подобни действия не са полезни за страната.

Попитани какъв вид военен отговор би бил подходящ, около 40 процента от участниците в проучването казват, че действията трябва да се ограничат до въздушни удари, а 34 процента подкрепят както въздушни удари, така и разполагането на сухопътни американски войски.

Тези резултати свидетелстват за забележителна промяна на нагласите сред американската общественост, която само преди една година беше ужасена от предложението на Обама за въздушни удари срещу Сирия. Това предполага, че президентът ще направи своето обръщение пред публика, която е по-склонна да подкрепи военна операция от когато и да било, откакто той пое президентския пост с обещанието да сложи край на войните в Ирак и Афганистан, коментира вестникът.

Докато САЩ и техните съюзници се готвят за борба с "Ислямска държава", отдавнашни противници, споделящи общ страх от екстремистката групировка, се опитват да видят дали не могат да си сътрудничат за разгромяване на надигащата се заплаха, пише в. "Ню Йорк таймс".

Засега джихадистката групировка е във възход отчасти защото враговете й също така враждуват помежду си, а това обстоятелство затруднява усилията за предприемане на силно противодействие срещу нея. Този фактор играе решаваща роля при военното планиране в столици така различни като Техеран и Вашингтон, Лондон и Дамаск. Но потенциалната заплаха също така налага преосмисляне на вековните напрежения между сунити и шиити, кюрди и турци.

"Ислямска държава" и нейният кървав поход - масови убийства, заснети на видеозаписи обезглавявания, етническо прочистване - кара почти всяка държава, която е засегната по някакъв начин, да преразгледа отношения, които често са били оформяни от съперничещи си интереси. Според анализатори възходът на екстремистката групировка, идващ след катаклизмите от Арабската пролет, води до може би най-бурните времена за Близкия изток от разделението между сунити и шиити преди векове, изтъква изданието.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase