Джак Ма. Снимка: архив Ройтерс
fallback

Джак Ма е най-богатият човек в Китай. 49-годишният основател и председател на Alibaba Group притежава нетно богатство от 21,9 млрд. долара според Bloomberg Billionaires Index. Сред активите му е дял в най-голямата китайска компания за онлайн търговия, която се подготвя за листване на борсата. Смята се, че то ще е едно от най-големите в историята на САЩ.

Ма притежава и почти половината от компанията майка на Alipay, онлайн платежна услуга, която преди не е включвана изчисляването на състоянието му.

Ма може да се похвали, че има 5,5 млрд. долара повече от Ма Хуатенг, основателят на Tencent Holdings - най-голямата китайска интернет компания по пазарна стойност.

Робин Ли, основателят на търсачката Baidu, пък се нарежда трети във втората по големина икономика в света.

“Трупането на богатство в Китай се случва доста бързо, особено сред предприемачите като Джак Ма, които са създали фирми, възползващи се от процъфтяващата средна класа в Китай”, твърди Тони Хсу, портфолио мениджър в Dalton Investments.

Първичното публично предлагане на Alibaba, планирано да се случи през следващия месец на бората в Ню Йорк, може да достигне стойност от 154 млрд. долара, сочи средната прогноза на петима анализатори, анкетирани от Bloomberg през юли.

Ма притежава 8,8% от компанията. Без делът от 1,5%, който е контролиран от SymAsia Foundation (неговата благотворителна организация), ползата на Ма от компанията е оценявана на 11,3 млрд. долара.

Освен това Ma държи 48,5% от Zhejiang Ant Small & Micro Financial. Компанията е оценявана на 25 млрд. долара, сочат средните оценки на седем анализатори, запитани от Bloomberg.

“Alibaba е голямо име, дори и в САЩ”, твърди Ли. “Някои от инвеститорите, опериращи в сферата на търговията на дребно, както и малките фондове, може да не разполагат с необходимите ресурси, за да купят акции от IPO-то, така че много от тях ще изчакат да влязат в търговията след първичното публично предлагане”.

Конкуренцията между най-богатите китайци може да стане още по-ожесточена, тъй като Tencent и Baidu планират да инвестират съвместно с контролирана от четвъртия най-богат човек в Китай Уанг Янлин Dalian Wanda Group в създаването на компания за електронна търговия, разкрива Wall Street Journal, позовавайки се на анонимни източници.

"Това кой ще бъде най-богатият човек в Китай зависи от това дали харесвате Tencent или Alibaba", посочва анализатор на IResearch. Според него Baidu също е сред големите конкуренти, така че Робин Ли има същия потенциал да оглави списъка с най-богатите китайци.

В сряда Alibaba разкри, че печалбата ѝ за първото фискално тримесечие се е утроила до 1,99 млрд. долара, а приходите ѝ са нараснали с 46 на сто в местната валута до 2,54 млрд. долара. Тези данни са вероятно последните, които инвеститорите ще могат да видят преди да решат дали да купят акции в навечерието на IPO-то. 

Още новини за най-богатите хора в света можете да прочете в Investor.bg!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Do 6

преди 9 години

Nemoje da ima ravenstvo mejdu horata -edin pat zavinagi go zapomnete!Prosto horata ne sa ravni-edni rabotqt poveche , drugi ne,edni davat poveche na obshtestvoto drugi samo vzemat nagorovo-nqma ot kade da doide tova ravenstvo...nestava ...

10

Анонимен

преди 9 години

До Анонименabe ti nauci parvo koi e izmislil shaha shaha e izmeslen ot indiicite kakto i budizama

9

Анонимен

преди 9 години

До 6 - 11111111111111111Пак ще има бедност, не всеки може да управлява пари - "един се е родил да сее, друг да пее" но проблема е на съвсем друго място. Уж равният старт и възможности, които "гарантира" демокрацията реално са мит, хората с висок начален капитал са с по-големи възможности да развиват бизнес и да трупат печалби. При тях рискът е по-малък и имат право на грешки (най-малкото). Има много млади хора с чудесни идеи, но липсата на финансиране и достъп до голям пазар са пречка (в бг).

fallback