Снимка: Reuters
fallback

Украинският министър на външните работи Павло Климкин призова в интервю за германско радио НАТО и ЕС да осигурят военна подкрепа за украинските войски, сражаващи се срещу проруските сепаратисти и посочи, че западният военен алианс трябва да възприеме нова стратегия спрямо Киев, предаде Ройтерс.

Четиримесечният конфликт в Източна Украйна достигна критична фаза и по-рано днес проруски сепаратистки лидер каза, че сепаратистите в Украйна са получили ново военно оборудване и военни, подготвени в Русия и ще предприемат голяма контраофанзива срещу украинските правителствени сили.

Пред германското радио Дойчланфунк Климкин заяви, че НАТО и ЕС трябва да обмислят какво могат и биха направили, ако се нарушат законите, както стана с Крим през март, когато Русия го анексира, и за каквото говорят и руските действия сега в Донецк и Луганск.

"Наистина е труден въпрос за ЕС и за НАТО да кажат какво могат да направят, ако една европейска страна насърчава една война в Европа", каза Климкин.

"И ако в този случай ЕС и НАТО отговорят, че не могат да направят много, тогава това поражда въпросът как ние ще можем да продължаваме да гледаме на тях като на отговорен партньор", добави дипломат номер едно на Киев.

Запитан дали призовава ЕС и НАТО за оказване на военна помощ, Климкин отвърна: "Разбира се, че да. Ние се нуждаем от военна помощ, защото ако я получим, ще бъде по-лесно за нашите войски да действат на място". Той добави, че Украйна е изправена пред тежки икономически и финансови санкции, така че се нуждаем от помощ сега, но по-късно ще се отплатим за тази помощ.

Климкин посочи, че освен директна помощ, страната му се нуждае и от помощта на ЕС за прилагането на реформи. Климкин посочи, че НАТО трябва да приеме нова стратегия прямо Украйна и изрази надежда, че това може да стане на срещата на върха на алианса през септември. Той добави, че би искал Украйна да получи политическа подкрепа, повече помощ за войските си, помощ за реформите и помощ в такива области като борбата с тероризма и киберпрестъпността.

Но Климкин добави, че не става въпрос Украйна да стане член на НАТО в този момент, тъй като по този въпрос липсва консенсус в самата Украйна.

В интервюто Климкин предупреди, че опасността от руска инвазия е вездесъща и добави, че украинските войски са подложени почти на ежедневен обстрел от руска територия. Климкин добави, че Русия праща наемници и оръжия в Украйна.

Министърът увери, че Украйна ще се бори до край за Крим, Донецк и Луганск. Запитан защо Киев не е обявил състояние на война, той посочи, че това само ще влоши условията на живот на народа, защото така наречените военни командири ще получат отговорности на място и някои закони повече няма да се прилагат.

Междувременно украинският президент Петро Порошенко обсъди за пети път от началото на месеца украинската криза с американския вицепрезидент Джо Байдън, съобщиха Ройтерс и руската агенция РИА Новости.

Порошенко е подчертал пред Байдън, че мирният план е единственият начин за уреждане на конфликта в Източна Украйна. Порошенко е подчертал освен това, че безопасността на мирното население, особено на жителите на Донецка и Луганска области са абсолютен приоритет в хода на воденето на антитерористичната операция в Източна Украйна.

Байдън и Порошенко са постигнали съгласие, че изпращането от Русия на военна колона през границата с Украйна и продължаващите руски доставки на модерни оръжия за сепаратистите са в противоречие с каквото и да е желание за подобряване на хуманитарната обстановка в Източна Украйна.

Порошенко е казал на Байдън, че все още проруските сепаратисти не са осигурили все още безопасно преминаване и доставка на руската хуманитарна помощ за Източна Украйна, предаде ДПА.

Президентът Порошенко е разговарял и с германския канцлер Анела Меркел. Той е поканил германския канцлер Ангела Меркел да посети Киев следващата седмица "за обсъждане на въпроси от взаимен интерес", съобщи пресслужбата на украинския държавен глава, цитирана от Интерфакс.

Двамата лидери обсъдили и международните усилия за мирно уреждане на ситуацията в Донбас.

Президентът благодарил на Меркел за подкрепата на Германия за Украйна и изразил надежда, че лидерите на страните от ЕС ще отделят дължимото внимание на украинския въпрос на заседанието на Европейския съвет на 30 август. Порошенко заявил, че е готов да присъства на заседанието, за да информира лидерите на страните от ЕС за ситуацията в страната.

Двамата лидери са пледирали освен това за прекратяване на доставките на оръжия от Русия в Украйна, предаде Франс прес. Меркел и Порошенко са постигнали съгласие, че в Украйна трябва да бъде договорено прекратяване на огъня. Двамата лидери са обсъдили също информациите и твърденията на проруски сепаратисти, че са получили танкове и подкрепления от военни, дошли от Русия, се уточнява в съобщение на канцеларията на Меркел относно телефонния разговор между нея и Порошенко.

Меркел е изразила желание руското правителство да излезе с позиция относно тези информации и относно твърденията на сепаратистите.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

538

Газар

преди 9 години

Руския газ шъ го кльопам, само ако путин сия завре тръбата отзад, да нюха на ливандо и да е с висока калоричност. Само шъ трябва да намаля отвора на дюзата на котелчето.

537

Мобилен

преди 9 години

Китайците отдавна се точат на Русия. В училище учат за нея, като за фашистки окупатор. Ама най-ще ме закефи - три айфона за кило домати! Понеже в САЩ 3% население храни 70% от света, правете сметка на американския дълг само при 50% увеличение цените на храните.

536

Пейзан

преди 9 години

Русия продължава да съществува в този формат, единствено благодарение на НАТО и най-вече Америка, за да се подържа противовеса с Китай. Затова се наду балона с енергоресурсите, да живнат малко и да не умрат от глад. Пък и да се съхрани насигурно ядрения потенциал. Отнесе го Европа, която при скъпите горива влезна в криза и най-вече ние, като висящи във въздуха. Този балон вече е пукнат и не без помощта на Путин започва да се надува следващия - на селскостопанските продукти. Русия вече е китайска

fallback