Снимка: Reuters

Световната здравна организация обяви, че взривът от Ебола в Западна Африка е глобална заплаха за общественото здраве, която изисква извънредни усилия за спиране на разпространението му, предаде Асошиейтед прес.

Според СЗО взривът от Ебола е най-големият и най-продължителният в историята и е достатъчно тревожен, за да бъде оценен като такава заплаха.

Още по темата

СЗО обяви подобни извънредни състояния при пандемията от свински грип през 2009 г и заради полиомиелит през май.

Шефът на СЗО д-р Маргарет Чан каза, че обявеното становище на СЗО е "ясен призив за международна солидарност", като допусна, че много страни ще останат незасегнати от опасната болест. "Засегнатите до момента страни просто нямат капацитет да се справят със собствени сили с епидемиологичен взрив от такъв мащаб и сложност", каза тя на пресконференция в Женева.

"Призовавам международната общност да окаже подкрепа по възможно най-спешен начин", добави Чан.

СЗО свика експертна комисия тази седмица за оценка на сериозността на избухналата епидемия. Комисията за извънредни ситуации днес изключи възможността за въвеждане на ограничения върху международните пътувания и търговия, но заяви, че страните трябва да се подготвят да откриват и лекуват случаи на зараза с Ебола и да улесняват евакуирането на свои граждани, и най-вече медицински персонал, които са били изложени на заболяването.

Комисията подчерта, че държавните ръководители на засегнатите страни трябва да обявят извънредно положение и да се обърнат лично към нацията, давайки информация за ситуацията.

Предвид факта, че инкубационният период е 21 дни, заразените трябва да останат под карантина 30 дни, каза заместник-генералният директор на СЗО Кейджи Фукуда.

Хора, влезли в допир с болни, с изключение на медицинския персонал, екипиран с предпазно облекло, не бива да получават разрешение да пътуват, уточни Фукуда.

Той отбеляза, че екипажите на пътнически самолети, които пътуват до засегнати от болестта страни, трябва да бъдат обучени и да разполагат с медицински материали, за да предпазят себе си и пътниците.

Ако се попречи на авиокомпаниите да летят до тези страни, това ще навреди на икономиката им, каза Маргарет Чан. Комисията препоръча също пътниците, отпътуващи от засегнатите от заболяването държави, да бъдат подлагани на проверка и преглед на летищата, пристанищата и основните гранични пунктове с помощта на въпросник и с измерване на температурата, а подозрителните случаи да бъдат спирани.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase