Карлос Слим. Снимка: Reuters

По време на свое участие в бизнес конференция в Парагвай Карлос Слим - мексикански телекомуникационен магнат и вторият най-богат човек в света, заяви, че е време за "радикална промяна" в трудовия живот на хората.

Вместо да може да се пенсионират на 50 или 60 години според Слим хората трябва да работят и до по-висока възраст, но да имат повече време за себе си, пише „Файненшъл таймс“.

„С нарастването на продължителността на живота ще трябва хората да работят до по-напреднала възраст. Хората ще трябва да работят повече години, докато не навършат 70 или 75 г., но да работят само по три дни в седмицата, вероятно по 11 часа на ден,” твърди Слим, цитиран от агенция Paraguay.com.

„При три работни дни в седмицата ще имаме повече време за почивка и да имаме по-качествен живот. Ако човек има четири почивни дни, това би било много важно за генерирането на нови начини за забавление и заетост”, смята Слим.

74-годишният милиардер смята, че подобен ход ще доведе до по-здрава и по-продуктивна работна сила.

Слим вече прилага някои от своите идеи на практика. В неговата компания за фиксирана телефония Telmex в Мексико служителите, които са започнали работа там преди да навършат 20 години, могат да се пенсионират, преди да са навършили 50 години или да продължат да работят доброволно, но само по четири дни в седмицата.

Друго от неговите убеждения е, че образованието също трябва да се преосмисли. В рамките на  конференцията в Парагвай той казва, че „обучението не трябва да бъде скучно, а трябва да бъде забавно" и трябва да се научат хората  не да учат наизуст, а да вникват с разума си, „не да се опитомяват, а да се обучават". Той също така призова за по-професионално обучение.

Слим смая мексиканския бизнес през този месец с планове си да преобразува своята империя America Movil, продавайки около една пета от активите си, за да избегне регулаторните санкции. Неговите фирми доминират 80 на сто от пазара на фиксираната телефония и 70 на сто от мобилния пазар в Мексико.

Магнатът е запален стратег и филантроп, който често казва, че най-много обича да размишлява. Той има различни интереси извън корпоративния свят, а страстта му към скулптурите на Роден и колекционирането на изкуство е видна от музея Soumaya в Мексико Сити, посветен на покойната му съпруга.

Икономически новини четете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase