Снимка: Reuters
fallback

Сонг е избягала преди 6 месеца от Северна Корея и вече живее в Китай. Не желае да разкрие истинското си име, за да не бъде заловена. Затова и разказва така смело за неписаните правила в севернокорейската мода, пише "Гардиън".

Веднъж тя си харесала черни високи до глезена боти с цип. Обувките били неустоими въпреки високата цена и екстравагантния си вид. „Те бяха красиви, нови, всички бяха любопитни“, спомня си Сонг за деня, в който поръчаните от нея обувки дошли в родното й севернокорейско градче, намиращо се в близост до китайската граница.

Всъщност въпросните обувки били твърде екзотични. Много скоро след като си ги купила Сонг трябвало да се раздели с тях. Момичето било спряно и му се скарали заради тях. Това била първата стъпка в процес, който по принцип завършва със серия от лекции по морал или пък с общественополезен труд.

„Какво да носим, как да изглеждаме, как да се представяме на публични места или в личния си живот не е въпрос на личен избор. Напротив, в Северна Корея това е обект на държавна политика и регулация“, казва експерт по севернокорейска култура в университета в Калифорния Санта Барбара. „Модата е най-лесният и очевиден начин да се разпознае политическата принадлежност на потребителя", допълва експертът.

В Пхенян това, което бихме нарекли „модна полиция“, всъщност са доброволци от социалистическата младежка лига. Намесата й само подчертава решимостта на тоталитарната власт да контролира всеки аспект от живота на населението въпреки разрастващата се търговия с Китай и засилващото й се влияние.

Годните за носене дамски панталони са извънредно строги. По-оскъдното облекло е немислимо. Сините дънки пък са открит израз на недоволство срещу правителството. Думи, изписани на латиница, върху дрехите, също са немислими. Всякакви декорации или всичко по-нетрадиционно би било считано за неподходящо.

Сонг се спасила от наказание заради обувките, като дала грешен адрес и излъгала, че е омъжена, и следователно извън компетентността на социалистическата младежка лига. Въпреки строгите закони 27-годишната жена твърди, че в последните години правилата са се демократизирали. Вече жените могат да носят панталони и в градовете. Разрешението обаче не важи за центровете им, където трябва да носят само и единствено поли или традиционните корейски носии.

Друга жена, избягала от режима в Северна Корея, коментира прическите, определени за „правилни“ от властта. Женските прически трябвало да бъдат нито много къси, нито много дълги. Препоръчително е да са добре стегнати и без много обем.

През 2012 г. по севернокорейската телевизия се появява група Моранбонг. Тя е съставена от пет момичета, които се появяват твърде екстравагантно за местните стандарти. Те са с рокли с пайети и над коленете. Това обърква зрителите. По принцип това, което се представя по телевизията, би трябвало да е възможен модел за подражание.

„Никога не знаеш какво означава това, което виждаш по телевизията. Има дрехи, които са подходящи за една провинция, а са неподходящи за други“, разказва жената.

Никой така и не обяснил на Сонг защо обувките й са неподходящи. Те просто били твърде различни. Сонг разказва, че има много модни тенденции в Северна Корея. Като пример посочва китайската козметика, която става особено популярна през последните години. Сред младите жени в държавата става особено актуално да боядисват долните краища на косите си.

Впоследствие въпросните боти стават популярни в града на Сонг. Все повече и повече жени ги носят. По този начин те стават приемливи. Сонг нарича това "културна идеологическа инвазия" - ако нещо чуждо се харесва, спира да се харесва родното, а това трябва да се контролира.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

110

нимка

преди 10 години

До отвратен стар ЧОВЕК.Господине, нека не отричаме истината за живота по време на соца. Държавата се намесваше в личния и семеен живот. Имаше едно указание, при подадена молба за развод, казусът първо да се разгледа от другарския съд по местоживеене и след това да се дава ход на делото. Добре, че някои партиини другари също се развеждаха, та тази практика бързо беше прекратена. Да не забравяме скъсаните поли и печатите по бедрата...

109

Анонимен

преди 10 години

експерт по севернокорейска култура в университета в Калифорния Санта Барбара - ха-ха-ха

108

Анонимен

преди 10 години

долна комунистическа уродщина !! Вие не сте добре в главата бе психопати ..било безплатно образованието, здравната система и кво ли не ...безплатен обяд няма !!! Накрая хората който работят платиха цената на спекулацията и измамата на комунистическите масови убийци !! Няма безплатни работи бе *** болшевиски! Избихте интелигенцията, изнасилихте жените им и изпратихте децата им по макаренковските училища долна *** червена ! Марш в СИБИР кучета продажни!

fallback