Си Цзинпин. Снимка: Reuters
fallback

Китайският президент Си Цзинпин заяви, че Пекин е противник на намесата във вътрешните работи на други страни, но не отправи преки критики към Русия заради анексирането на Крим, предаде Ройтерс.

В реч в белгийския град Брюж държавният глава на Китай увери лидерите на страните в Европа, че неговата страна е техен близък съюзник и привърженик на запазването на мира и благополучието на континента. Той окачестви отношенията между Китай и ЕС като приоритет за Пекин и похвали привързаността на европейските партньори към трайния мир.

Си Цзинпин подчерта, че спомените за чуждестранната инвазия и гнет "никога не са били заличени от умовете на китайците" и декларира, че е пристигнал в Европа, "за да изгради мост през евразийския континент".

Речта на китайския президент в Европейския колеж в Брюж пред високопоставени лица, сред които кралят и премиерът на Белгия, бе единствената му публична изява по време на тридневното му посещение в Белгия.

Си Цзинпин, който стана първият председател на КНР, посетил централата на ЕС в Брюксел, не се впусна в детайли в своето слово. Той обаче обеща, че Пекин ще отстоява позицията за ненамеса в работите на други държави, което вероятно е свързано с намеренията на Русия да продава природен газ на Китай, отбелязва Ройтерс.

Китайското ръководство се въздържаше да се намеси в противопоставянето между Запада и Русия заради бъдещето на Украйна, но Си Цзинпин намекна, че няма да окуражава Русия да напада Украйна. "Китай следва политика на мир. Китай се придържа към политиката на ненамеса в други страни", каза китайският лидер.

Ройтерс припомня, че Китай разгневи западните си партньори със своето мълчание по повод руското анексиране на украинската област Крим и с вота си "въздържал се" в Съвета за сигурност на ООН при гласуването на резолюция, осъждаща действията на Москва.

Източници в Брюксел казаха, че на вчерашната среща на върха ЕС-Китай Херман ван Ромпой и Жозе Мануел Барозу са притискали Си Цзинпин относно Русия и той бил казал, че "вярва в териториалната цялост" на държавите, посочва БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

Анонимен

преди 10 години

До РумбоМного си прав! Китайците вече изкупиха Калифорния и започват да купуват земя/имоти в другите части на САЩ. Информация от първа ръка :) Не знам какви ги плануват за руснаците, но в дългосрочен план ще вземат да завладеят Света. Те са най-многобройната нация и са много по-фанатици от арабелите. Само дето действат по-тихо и подмолно :) Записвайте децата си да учат мандарин, а не руски или английски :) :) :)

Китай следва политика на ненамеса в чужди страни, но за сметка на това упорито тъпче малцинствата в собствената си държава и не им да дъх да си поемат. Няма Тибет, няма уйгури, всичко под ножа. Китай смачка и волята на младите студенти от протестите на Тянънмън. Ако не беше огромният милиарден пазар и евтината работна ръка в Китай, дръпнатите щяха видят икономическа изолация по-страшна от тази в КНДР. Но парите какво ли не правят на този свят, от грешника светец създават.

29

Румбо

преди 10 години

Китай е държава с около 4000 години история и знае как да защитава интереса си.За Китай е добре нито САЩ,нито Русия да имат световна доминация.Отделно Сибир с почти безкрайните си ресурси отдавна е китайска цел,но същевременно много добре знаят,че засега е нереална.Затова в Китай са прагматици и не рискуват с нищо.

fallback