Оланд едва ли е предполагал колко често ще му се налага да демонстрира тази физиономия. Снимка: Архив Ройтерс

Френският президент Франсоа Оланд отбелязва една година от стъпването си в Елисейския дворец, отбелязва телевизия Bulgaria On Air.

През този период Оланд се изправи пред редица предизвикателства. Агенции свалиха максималния френски кредитен рейтинг, а безработицата и общественото недоволство непрекъснато нарастват. Самият президент пък все повече губи високото доверие, което му гласуваха французите.

На 6-и май миналата година Франсоа Оланд стана първият президент социалист във Франция от 17 години насам. Той спечели изборите благодарение на платформа, гарантираща намаляване на безработицата и стимулиране на икономическия растеж. Лозунгът на кампанията беше: „Време е за промяна!“

Оттогава обаче подкрепата за френския държавен глава се срина до рекордно ниски нива от 21%, докато безработицата безпрецедентно нарасна – незаетите французи през март достигнаха 3,2 милиона. Европейската комисия пък оповести очакванията си страната да изпадне в рецесия през тази година.

„Когато французите чуха, че е време за промяна, те се надяваха на промяна в своето ежедневие, промяна на микроикономическите и социалните условия и точно в тези аспекти те чувстват, че Оланд се е провалил, че не се е случила промяната, а по-скоро се е запазила приемствеността. Чувстват и че Франция продължава да се намира в икономическа криза от няколко години и че всеки ден има все повече и повече безработни“, заяви политологът Фредерик Даби.

Още от първите си дни начело на Франция Оланд упорито се противопоставя на европейската политика за бюджетни съкращения и призовава за мерки за икономически растеж в Европейския съюз.

Според критиките на опозицията грешките на Оланд са сбърканият подход в икономиката и ненужното съсредоточаване върху периферни социални въпроси. „Като начало той взе решения, които не бяха адекватни на икономическата ситуация. Второ, той се захвана и със социални въпроси като хомосексуалните бракове. Законът, наречен „Брак за всички“, дълбоко раздели френското общество и смятам, че това беше грешка“, посочи Жак Мияр, депутат от партията Съюз за народно движение.

Продължителните усилия на правителството на Оланд да гласува закон за легализиране на хомосексуалните бракове и осиновяване на деца от хомосексуални двойки срещнаха съпротивата на опозицията, на религиозни групи и консервативни социални слоеве. Благодарение на мнозинството в парламента обаче законът беше лесно приет.

Привържениците на Оланд изтъкват високото одобрение спрямо извършената военната намеса в Мали с цел да се отблъснат ислямистките бунтовници в африканската страна.

Подкрепата към френския президент обаче беше компрометирана от скандала с тайната банкова сметка на бившия вече финансов министър Жером Каюзак. Това накара Оланд да започне строга политика към прозрачност на финансовите сметки на политиците.

Наблюдатели все пак се страхуват, че най-тежките времена тепърва предстоят – френската икономика продължава да изостава след германската, безработицата се покачва постоянно и заплахата от масови улични протести е сериозна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase