2077 са били жертвите на трафик на хора миналата година във Великобритания.Снимка: архив, Reuters

Миналата година във Великобритания са били идентифицирани 2077 души, които са били жертва на трафиканти на хора, пише вестник "Гардиън", като се позовава на доклада за 2011 г. на британския Център за проучване на трафика на хора.

Малко под една трета - 31 на сто - от жертвите на трафика на хора във Великобритания се използват за сексуална експлоатация.

Единадесет на сто от жертвите на трафикантите стават домашни роби, 1 на сто се използват като донори на органи, 17 на сто се използват за престъпни деяния, 22 на сто са подложени на жестока трудова експлоатация, посочва вестникът. Най-малко пет на сто от хората, жертви на трафиканти, са подложени на повече от един вид експлоатация, а при 13 на сто от случаите причините са неизвестни.

Докладът е изготвен въз основа на информация, предоставена от полицията, от службите за борба с организираната престъпност, гранична полиция и други организации. На почти всички жертви се обявява, че дължат до 70 000 лири за пътни разноски. "След това хората са принудени да се оставят да бъдат експлоатирани, докато изплатят дълга си. В много от случаите дългът непрекъснато се увеличава заради фиктивни разходи за храна, настаняване, които не се покриват от ниските заплати. С това жертвите на практика се превръщат в роби", се посочва в цитирания от "Гардиън" доклад.

"За пръв път две от жертвите съобщиха, че са били вкарани нелегално в страната с цел от тях да бъдат взети органи за трансплантация", посочват авторите на доклада. Нелегалната търговия с органи за трансплантация е доминирана от високото търсене на бъбреци, които при това могат да бъдат отстранени оперативно без особена опасност за донора, се казва в доклада.

 "От години ние изнасяме факти, че трафикантите вкарват нелегално хора, които се използват за принудителен труд в земеделието, строителството и хранителната промишленост", е заявила Клара Скриванкова, координатор на международна програма за борба срещу трафика на хора с цел използването им за принудителен труд. "Правоприлагащите органи трябва да активизират усилията си да вкарат в затвора онези, които печелят от принудителния труд на жертвите им, и да гарантират на всички жертви, че хората, които ги експлоатират, ще бъдат изправени пред съда",е подчертала Скриванкова.

Страните, чиито граждани най-често стават жертви на трафика на хора, са Румъния, Чехия, Словакия, Полша и Нигерия.

Жертви на трафика на хора във Великобритания миналата година  са били и 99 британци, посочват авторите на доклада. От тях близо 80 на сто са били момичета, предлагани за сексуална експлоатация.

 "Гардиън" оспорва някои от данните, съдържащи се в доклада. Според данните, които издателството "Обзървър", собственик на "Гардиън", започва да събира през 2009 г., за три години - до март 2012 г. - във Великобритания са вкарани от трафиканти общо 2445 души., от които 1566 са били жени, 596 - мъже, а останалите са били деца. Сред жертвите на трафика е имало 431 нигерийци, 255 виетнамци и 224 китайци. Националността на останалите близо 1500 души не се уточнява.

Според Юропол, пише "Гардиън", нигерийските организирани престъпни групи създават най-сериозни проблеми за правоохранителните органи в Европа от гледна точка на трафика на хора. "Вносът" на деца от Виетнам е сред основните тенденции, които са били установени в трафика на хора през 2010 г. Повечето от тези деца са били принудени да работят във ферми за канабис, останалите са били предлагани за секс или са били използвани в различни престъпни схеми, в това число за продажба на пиратски дискове и незаконно проникване в домове.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase