Снимка: Reuters
fallback

Дания ще отвори подвижно посолство, за да улесни гражданите при подмяната на личните им паспорти, съобщи външното министерство в Копенхаген. Посолството на колела ще обикаля някои държави и региони, които са по-отдалечени от Дания, както и местата, в които живеят големи колонии поданици на кралството и ще предоставя само консулски услуги.

Дипломатическата мисия ще бъде снабдена със специално мобилно устройство, което може да събира биометрични данни за документите като пръстови отпечатъци.

От 1 януари Дания започна подмяната на паспортите с биометрични, които изискват даване на пръстови отпечатъци. Заради строгите правила за сигурност отпечатъците се дават само в Копенхаген, макар че готовите документи могат да се получат и в посолствата по света.

Освен това правителството разреши в градовете и държавите, в които има само почетни консулства, но не и дипломатически мисии, те да удължават сроковете на сегашните задгранични паспорти и да издават пасавани. За да облекчи финансите на гражданите и за да ускори подмяната на паспортите, правителството се е решило на необичайната услуга с пътуващите дипломати. Техният маршрут и график ще бъде обявен до лятото.

Децата под 12 г. ще бъдат освободени от изискването за даване на отпечатъци, макар че ЕС, който Дания в момента председателства, още не може да вземе обща позиция по въпроса.

Междувременно Европейският парламент се усъмни изобщо в нуждата от въвеждането на биометрични паспорти заради високия брой на фалшифицирани документи за самоличност в Европа.

Повод стана информацията, че между 500 000 и 1 милион биометрични паспорти във Франция са фалшиви или издадени въз основа на подправена информация. Париж е отпечатал общо 6,5 млн. биометрични паспорти, което означава, че приблизително 1 от 6 документа е менте.

Подобни сигнали дойдоха и от Холандия, където властите установиха, че около 20 на сто от пръстовите отпечатъци, събрани от гражданите само в един град, не могат да се удостоверят, т.е. са напълно безполезни.

Биометричните паспорти бяха въведени след 2004 г. с цел борба с измамите. Те съдържат биометрична информация като изображение на лицето и пръстови отпечатъци.

Депутатите поръчаха на Еврокомисията да изготви изследвания за положението с паспортите за всяка страна от ЕС и да им ги представи до края на годината. Основните проблеми на биометричните документи за самоличност са свързани с надеждността на пръстовите отпечатъци, многобройните случаи на измами при събирането на данните, високото ниво на грешки и липсата на опит у полицейските и гранични власти, които трябва да боравят с тях.

България издава биометрични паспорти от март 2010 г., но данни за процента неверни и неизползваеми документи не са официално огласявани от МВР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

Анонимен

преди 11 години

Нищо не разбрах. "...отпечатъците се деват само в Копенхаген...". Я го прочетете още веднаж!

6

Анонимен

преди 11 години

Я гледай ти точно в държавите които са най, най - против България да влезе в шенген се издават фалшиви паспорти!

5

w

преди 11 години

Като прочетох само заглавието, си рекох:- Явно за посолството в България става въпрос. Вече е мобилно, та да могат да бягат по-лесно от простотиите на премиеро ни.

fallback