Навършват се 26 години от аварията в Чернобилската АЕЦ. Снимка: Reuters
fallback

Днес се навършват 26 години от Чернобилската катастрофа - една от най-трагичните страници в най-новата история на човечеството.

Вече над четвърт век световната общност продължава да се бори с последиците от трагедията, опровергала през април 1986 г. твърдението, че в енергетиката има само "мирен атом", пише ИТАР-ТАСС.

В Чернобилската АЕЦ и редица украински градове днес предстоят прояви, които ще напомнят за катастрофата и за хората, успели да локализират ужасните последици с цената на невероятни усилия, а често и с цената на живота си.

В Киев ще има възпоменателни богослужения, митинги, ще бъдат положени цветя пред мемориални комплекси и паметни плочи.

Президентът Виктор Янукович ще посети атомната централа, за да участва в церемония по повод започващото изграждане на нов похлупак над саркофага над авариралия реактор. Очаква се съоръжението да бъде построено до 2016 г. за 935 млн. евро - средствата бяха събрани на донорска конференция миналата година.

Украинското правителство разглежда концепция, която предвижда някои площи край централата да бъдат използвани за стопански нужди. Вече се очертава "да вдъхнем живот в опустелите и безжизнени територии, градове и селища" в Чернобилската зона на отчуждение, заяви премиерът Микола Азаров.

Държавата ще продължи да подкрепя гражданите, пострадали от аварията, и ще повишава социалните плащания за тях, но "още няма сили да изплаща на чернобилци" пенсиите в размера, определен от съда, заяви по-рано вицепремиерът и социален министър Сергий Тигипко. Несъгласните с тази позиция украинци се очаква да
излязат днес на протест пред сградата на правителството в Киев.

Държавна програма в Украйна предвижда Чернобилската АЕЦ да бъде изцяло изведена от експлоатация до 2065 г., напомня агенцията, цитирана от БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

99

Анонимен

преди 11 години

Do 107 ti si totalen ***

98

Кой имаше интерес?

преди 11 години

Кой имаше интерес от аварията в Чернобил в разгара на Студената война?Кой имаше интерес от аварията в Фукушима при жестоката икономическа конкуренция?Кой имаше интерес от заразяването с обеднен уран на бивша Югославия?Тези неща не са случайни, както ни ги представят, но днешмото поколение се характеризира най-вече с промити мозъци и яростно отрича, че го манипулират.

97

men

преди 11 години

аварията във фукушима не е заради земтресението и вълните цунами а заради парите откраднати от американските строители на обекта които са спестили няколкото милиарда предназначени за обезопасяване. освен това дизеловите мотори които се ползват за охлаждане са от стари кораби. правете си сметката. тези същите братя американци ще строят и седмият блок на козлодуй.

fallback