Сграда на банка в Лондонското сити. Снимка: архив, Reuters

Европейските банки могат да бъдат подложени на нов натиск от регулаторните органи и политиците, обезпокоени, че големите орязвания на бонусите не са засегнали особено културата на високите възнаграждения в сектора, тъй като масово се вдигат основните заплати, предаде Ройтерс.

Няколко банки попаднаха в новините с големи намаления на бонусите за 2011 година.

Royal Bank of Scotland, която е 82 процента държавна собственост, след като бе спасена от правителството, ще съкрати бонусите за 2011 г. с 58 процента.

Френската банка Credit Suisse ще намали бонусите с 20 процента, а по-големите й конкуренти BNP Paribas и Societe Generale обещаха намаление на бонусите с 50 процента.

Британският министър на финансите Джордж Озбърн приветства решението на Royal Bank of Scotland, а агенцията за управление на правителствените дялове в британски банки също подкрепи тази политика за премиите.

Критиците обаче посочват, че орязването на бонусите прикрива прекалено високите основни заплати и общите плащания в сектора.

Някои инвестиционни банки все още раздават половината от приходите си на персонала. Много компании увеличиха основните заплати, като орязаха годишните бонуси след кризата, посочва БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase