Новоизбраният президент на Бразилия с български корени Дилма Русеф, която е бивша партизанка, била наричана от военните "Жана д'Арк на подривното движение".

Това сочат поверителни документи от управляващия три десетилетия военен режим, пише в. "Глобо", цитиран от Франс прес.

Според досието, огласено по искане на бразилски медии, Русеф е била арестувана през 1970 г. и била брутално изтезавана в продължение на 22 дни.

В последствие била осъдена за подривна дейност и прекарала три години в затвора. Военните изтъкват "големия интелектуален капацитет" на Русеф, която от 1 януари ще поеме президентския пост.

Военните архиви дават информация за Русеф и други активисти от въоръжената марксистко-ленинска организация "ВАР-Палмарес".

Дилма Русеф по онова време обяснила на един съдия, че станала марксистко-ленинистка след като констатирала "разликите в доходите, които водят до растящото обедняване на населението".

"Глобо" пише, че според това досие Русеф издала имената на някои от другарите си, докато я изтезавали. Дилма Русеф винаги е отричала това, отбелязва АФП.

През 2008 г. при изслушване в Сената Русеф заяви, че "излъгала мъчителите си", за да спаси живота на другарите си.

"В демокрацията се говори истината. При подлагане на изтезания тези, които имат нужната смелост и достойнство, говорят лъжи, заяви тя, пише БТА.

Закон за амнистия от 1979 г. разреши завръщането на политическите изгнаници, но същевременно защитава мъчителите, отбелязва Франс прес.

Правителството на президента Лула отвори някои архиви, но и най-тайните - тези на армията, които съдържат информации за съдбата на 400 убити или изчезнали хора.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase