Трето поколение от фамилията Ким се готви да поеме управлението на Северна Корея. По всичко личи, че най-малкият син на Ким Чен Ир ще наследи 68-годишния си баща, чието здравословно състояние се влоши сериозно след претърпян инсулт. Историческият момент се очаква на първата конференция на Корейската работническа партия от 30 години насам.

На първото от 1980 г. насам заседание на Политбюро на Централния комитет на партията в Пхенян Ким Чен Ир беше преизбран за генерален секретар.

На фона на слуховете, че ще обяви сина си Ким Чен Ун за наследник, Ким Чен Ир го произведе в чин генерал от севернокорейската армия, въпреки че практически няма военен опит.

На последната конференция на партията преди три десетилетия „великият вожд” Ким Ир Сен посочи за свой наследник начело на Корейската народнодемократична република сина си Ким Чен Ир.

14 години по-късно смяната на властта стана факт след смъртта на лидера, провъзгласен за вечен президент на страната. Ким Чен Ир става първият наследствен държавен ръководител в комунистическа държава, като официалната му позиция е председател на Националния комитет по отбрана, главнокомандващ на армията.

А Северна Корея разполага с една от петте най-големи армии в света – 1 190 000 души. И на практика почти цялата икономика е подчинена на една цел – подсигуряване на въоръжение. Това поведение на Пхенян е заложено от вижданията на великия вожд, който, залагайки на абсолютния култ към личността, гарантира властта си с мощна армия.

Ким Ир Сен е борец за свободата на Корея още по времето на Японската окупация в началото на ХХ век.

След края на Втората световна война той е избран от СССР да ръководи северната комунистическа част на Корейския полуостров, разделен на две от великите сили.

Опитвайки се да влезе в ролята на обединител, със съветска и китайска военна помощ Ким Ир Сен тръгва на война с Юга за „обединението” на Корея. Съединените щати и техните съюзници от ООН обаче отблъскват атаката и след над милион жертви се стига до спиране на бойните действия без официално примирие.

Така в следващите десетилетия за Северна Корея въоръжението става приоритет №1. След смъртта на Сталин и постепенното разпадане на комунистическия блок Ким Ир Сен прилага свой модел на управление, който в известна степен дори се приближава до фашизма.

Единствената идеология, дело на самия Ким Ир Сен, на севернокорейската политическа система – чучхе, залага на четири основни принципа: независима политика, самодостатъчна икономика, самостоятелна отбрана и мобилизиране и сплотяване на масите.

Затварянето на Северна Корея за външния свят обаче води до сериозно влошаване на икономическото състояние на страната, въпреки че на нейна територия се намират по-голямата част от природните ресурси на полуострова.

Според чучхе търговията с външния свят трябва да бъде прекратена, за да може да се постигне основната цел – промишлена и селскостопанска самодостатъчност. Така Пхенян остава само с един основен бизнес партньор – Китай.

Въпреки всички последвали трудности, глада и мизерията, отнели живота (по неофициални данни) на милиони корейци, режимът успява да съхрани култа към личността на вожда. Страхопочитанието към сина на Ким Ир Сен се запазва в почти същия мащаб.

Самият Ким Чен Ир вече 16 години не прави никаква радикална промяна в страната и политическото наследство от баща си. Дори напротив – засили напрежението със започването на програма за ядрено въоръжение. Светът изтръпна, поиска преговори, но засега нещата са в задънена улица.

23 милиона корейци пък разчитат на хуманитарна помощ, за да оцелеят. Изключение са политическият и военният елит в столицата Пхенян. Сега предстои смяна на самия връх на този елит и затова не само Северна Корея, но и целият свят е напрегнат.

Това, което се знае, е, че и трите основни клона на властта – династията Ким, армията и партийното ръководство като че ли са съгласни с избора на лидера. А именно – най-малкият му син  Ким Чен Ун. Тъй като всичко, свързано с фамилията на вожда, се пази в пълна тайна в Пхенян, за бъдещия ръководител не се знае кой знае колко.

Още по темата

Предполага се, че той е около 25-годишен и е следвал в Швейцария. Говори се, че характерът му е много близък до този на баща му и именно затова е предпочетен пред двамата му по-големи братя.

Преди началото на ключовата партийна конференция корейската телевизия съобщи, че на нея ще бъде направено важно съобщение.

Не е твърде вероятно това да е фактическото предаване на властта. Според наблюдатели, макар и болен, 68-годишният Ким Ир Чен едва ли ще излезе в пенсия. По-скоро ще даде възможност на 25-годишния си син да събере опит, преди да поеме кормилото на партията и държавата.

Основният въпрос пред международната общност е дали и той ще държи курса на изолация и демонстриране на военна мощ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase