Раул Кастро. Снимка: БГНЕС
fallback

Властите в Куба съобщиха, че ще съкратят около един милион работни места в държавния сектор, за да се помогне на икономиката на страната да се измъкне от тежката криза.

По думите на ръководството на кубинската федерация на труда около половин милион служители ще бъдат уволнени още през март идната година и ще могат да започнат собствен бизнес или работа в създаващите се частни предприятия.

Това е най-голямото разширяване на частния сектор от времето на кубинската революция от 1959 г., посочва ВВС.
Днес комунистическото правителство на Куба контролира практически всички сфери на националната икономика и е работодател на 85% от цялото трудоспособно население на острова.

Oще по темата

„Нашата държава не може и не бива да поддържа производства, предприятия в сферата на услугите и други компании с изключително раздут бюджет и загуби, които нанасят щети на нашата икономика“, се казва в изявление на федерация на труда.

„Вариантите за започване на работа ще се разширят за сметка на нови форми на заетост извън държавния сектор, а също и индивидуални предприемачи, които в близките години ще наемат на работа хиляди хора“, се казва в документа.

Управляващата комунистическа партия даде да се разбере, че строгите правила, които ограничават частния капитал в страната, ще бъдат отслабени, като ще бъде увеличен броят на издаваните лицензи, които позволяват да се извършва индивидуална предприемаческа дейност.

На вече съществуващите частни компании за първи път ще бъде позволено сами да набират служители.

В момента много малка част от кубинците работят за себе си – като таксиметрови шофьори, фризьори или собственици на малки семейни ресторанти.

Процъфтява сенчестата икономика: хората работят без официално разрешение от държавата.

Председателят на държавния съвет Раул Кастро още през август заяви, че трябва да се намали ролята на държавата в икономиката.
 
„Трябва веднъж и завинаги да сложим край на това, че Куба е единствената страна в света, в която може да живееш, без да работиш“, каза той.

През последните две години икономиката на Куба преживява сериозна криза поради рязко намалялото търсене на експортни стоки, сред които никел, както и на съществено намалелия поток туристи.

Върху състоянието на страната влияе и търговското ембарго, наложено от САЩ, което е в действие от 48 години.

В интервю наскоро кубинският лидер Фидел Кастро, който поради лошото си здравословно състояние беше принуден да предаде управлението на страната на брат си Раул, призна, че социалистическият икономически модел на Куба е нежизнеспособен. 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

87

И Пиргов

преди 13 години

1 млн. нови роби за тръстиката - хитро. Фидел не е глупав, ша дигне производството на РОМ(да не се бърка с нащо роми), хем ще свали разходите за администрацията и така ще си оправи икономиката. :D

86

работещ

преди 13 години

Естествено, че не съм говорил с всички нигерийци, които не са 150 милиона, а още преди 20 г. бяха към 400 (в действителност, а не по статистиките за пред ООН, откъдето получаваха помощи). А за Китай няма какво да се повтаряш, защото, освен че имали "правилен" икономически модел (което нищо конкретно не значи), нищо друго не си писал. Попитах, кое му е "правилното" на китайския модел, но и ти нищо не отговаряш.

85

работещ

преди 13 години

Чудно щеше да е, ако само ми се привиждаха "някакви агресивни червени човечета" в Родината, но, за жалост, и тук, във форума, и навсякъде в страната е пълно с тях. Ти си светъл пример, нищо, че се маскираш като "капиталист" на който му харесва "китайския икономически модел", който бил "далаче от комустическата идеология". Червените ти деди и бащи имаха само една идеология - "граби и убивай", за да ми се правиш сега ти на образован "капиталист". Ако отидеш в Китай, ще се освободи малко въздух.

fallback