Снимка: Булфото
fallback

По-добре пет години преговори, отколкото един ден война. Когато започнат военни действия, разумът и стратегическото мислене отиват на заден план. В крайна сметка губещи много често се оказват и двете страни- стратегически. Това заяви в интервю за БТА българският премиер Сергей Станишев по повод ситуацията в Грузия.

Нашите военни експерти от всички служби смятат, че няма непосредствена заплаха за българската национална сигурност, подчертава Станишев.

Когато се водят активни бойни действия е много трудно да се разбере кой точно е виновен в кой момент и какво точно се случва обективно - информацията е крайно противоречива и от двете страни. Затова е най-важно да се спрат военните действия и да се изтеглят двете страни на първоначалните позиции, да се нормализира ситуацията и да се търси стратегическо решение, което е политическо и зачита териториалната цялост на Грузия, подчертава българският министър-председател.

България последователно е подкрепяла стремежа на Грузия за интеграцията й в Североатлантическия съюз и за европейската й перспектива. Да ви припомня, че на срещата (на НАТО - бел. ред.) ние подкрепихме желанието на Грузия за получаването на План за действие за членство в НАТО, за разлика от много други страни в Североатлантическия съюз. Освен това Министерството на отбраната на България взаимодейства тясно с грузинското МО, помагайки им да достигнат НАТО-вските стандарти във военната реформа, припомня Станишев.

Министърът на външните работи на България ще предложи на заседанието на Съвета на външните министри от ЕС това Бургас да бъде логистичен център за оказване на хуманитарната помощ, подчертава премиерът.

На въпрос дали днешните събития в Грузия са резултат от признаването на Косово, Станишев отговаря:

Смятам, че косовският конфликт е доста по-различен по произход, развитие и съвременна история, защото Косово е единствената територия в Европа, в която в продължение на близо 10 години има много силно международно присъствие, която се управлява всъщност от международната общност. Косово беше фактически загубено за Сърбия преди реалното провъзгласяване на неговата независимост. Няма еднакъв случай по отношение на замразените конфликти, от които модел да се пренесе механично върху други ситуации.

Ето, нека сравним Косово и Приднестровието - съвсем различни по своя произход конфликти. Докато в Косово конфликтът датира, ако щете от 80-те години, когато беше отнета автономията на Косово с население от 90 процента албанци. Това радикализира процеса сред косоварите. Мина през тотално етническо прочистване от страна на сръбската армия и паравоенни сили, през 1999 г. намеса на НАТО, международен протекторат по същество с мандата на ООН, международни мироопазващи сили - всичко това логично доведе до тази реалност.

Докато в Приднестровието конфликтът е съвсем различен. Ако погледнете състава на населението, той много прилича на състава на етническите групи в самата Република Молдова като съотношение между молдовци, руснаци, украинци, българи впрочем и това е доста по-различно. Това не е конфликт етнически по своя характер, а по-скоро политически, като последица от разпадането на Съветския съюз. Там виждам и позитивно развитие в последната година. Различни са също така и конфликтите в Южна Осетия и Абхазия. Един от проблемите пред международната общност е да се намери единен знаменател решаването, единен подход, заявява Станишев.

Всичко за войната в Грузия

*Заглавието е на редакцията

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

88

NSDAP

преди 15 години

"По-добре пет години преговори, отколкото един ден война"....Чудя се откъде е докопал тази помпозна и фалшива фраза премиерът на всички ***, турци и евреи в България. Не че самият той не е помпозен и фалшив, но фразата претендира за нещо повече от присъщ български принос в световното омиротворяване.Няма ли да се намери поне един що-годе политически грамотен човек покрай Станишев, който да му подскаже, че един ден война е далеч за предпочитане пред 5 години преговори, и то по една елементарна причина. петгодишните преговори по правило завършват с пет-годишна война, дотолкова прикриват и отлагат зреещите като цирей противоречия. В този аспект навреме избухналата, едно-дневна война пести стотоци-хиоляди, ако не и милиони животи, които биха били изгубени в резултат на 5-годишни преговори и 5-годишна война.

87

007 bg

преди 15 години

poseti25

86

Ivo

преди 15 години

XA XA XA XA XA "Освен това Министерството на отбраната на България взаимодейства тясно с грузинското МО, помагайки им да достигнат НАТО-вските стандарти във военната реформа, припомня Станишев."Да не изнасяме коне за Грузинската конница!

fallback