Хиляди хора се събраха в Куба да отдадат почит на Че Гевара. Снимка: BBC
fallback

Точно преди 40г. на днешния ден бе убит Че Гевара. На 8 октомври 1967 г. при битката в местността Кебрада де Юро, близо до град Вилегранде, в Боливия раненият Че попада в плен.

Акцията е организирана от ЦРУ. На следващия ден, 9 октомври, по заповед от Вашингтон Ернесто Че Гевара е разстрелян и боливийското правителство съобщава за екзекуцията. На 15 октомври кубинският лидер Фидел Кастро официално съобщава за смъртта на Ернесто Че Гевара. Ернесто Рафаел Гевара де ла Серна (14 юни 1928 - 9 октомври 1967), известен най-вече с псевдонима си Че Гевара или просто Че е аржентински политик, поет и революционер. Ернесто Че Гевара е роден в Аржентина в сравнително заможно семейство от ирландско-испански аристократичен произход. Израства в среда с леви политически убеждения. Завършва медицина в Буенос Айрес, но почти не практикува, защото отдава живота си на революционната борба. Тежките пристъпи на астма от ранно детство го принуждават да спазва диета и да бъде подлаган на различни медицински лечения. В същото време болестта го научава на дисциплина и самоконтрол. От малък се отличава със свободен и бунтарски дух и води дълги дискусии с учителите и родителите си. На 17-годишна възраст проявява интерес към философията, дори започва да съставя свой философски речник. Предприема няколко пътешествия из Централна и Южна Америка. Става свидетел на неправдата, бедността и стига до извода, че единственият изход за разрешаване на проблема със социалното неравенство е въоръжената революционна борба. Че се намира в Гватемала по време на преврата през 1954 и последвалата го диктатура. Той е принуден да избяга в Мексико. Там се запознава с Фидел Кастро и става член на Движението 26 юли, което завзема властта в Куба през 1959 г. Под ръководството на Гевара в крепостта Ла Кабаня са избити множество хора, включително политически дисиденти. В качеството си на член на националното ръководство на Единната партия на социалистическата революция, заема различни държавни постове, като: президент на Националната банка (1959 г.) и министър на промишлеността (1961-1965 г.). Ернесто Че Гевара изиграва значителна роля и за кубинската дипломация в периода 1959 - 1964 г. Тогава той прави дипломатическа обиколка в Азия и Африка, оглавява икономическа делегация в Съветския съюз, Китай и Северна Корея, представя Куба на конференция по икономическо планиране в Алжир, на 19-тата сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк и на конференция на ООН по въпросите на търговията и развитието в Женева. Ернесто Че Гевара се отказва от кубинското си гражданство и всичките си постове в държавата и напуска Куба през 1965 г., с надеждата да помогне на революционната партизанска борба по света и разпали нови социални революции в други страни - първо в Конго, а след това и в Боливия, където е заловен от ЦРУ при специална военна операция и убит.

Определени среди, предимно антикомунисти и кубинци в изгнание, сред които и актьорът Анди Гарсия, считат Ернесто Че Гевара за терорист и убиец. Във филма си "Загубеният град" (The lost city, 2006) Анди Гарсия представя Ернесто Гевара като безкрупулен и хладнокръвен убиец. Гевара е обвиняван в организирането и извършването на убийства на политически опоненти в крепостта Ла Кабаня, считан е за демагог, обикновен садист, който получава удоволствие от убийствата и бива определян като "изключително успешна измислица на световната левица". Някои политици изказват опасения, че култът към Че засенчва делото на дисидентите и че личността му се представя в иделистична и романтична светлина, без да се имат предвид неговата идеология и политическа кариера.

За много хора Че е символ на непрестанното противопоставяне срещу народните потисници в страните от Латинска Америка и Африка и на борбата за социално равенство. Наричат го последният революционер романтик. Името му е станало синоним на бунтарски и революционен дух. Паметно е неговото пълно отхвърляне на охолството, осигурено му от политическата му позиция в следреволюционна Куба, в полза на преследване на идеала за промяна на начина, по който се управляват държавите не само в Латинска Америка, но и в целия свят. Че Гевара може да се нарече последният революционер от поколението революционери, който е предпочел да рискува всичко и да загине за идеалите си, вместо да се задоволи със своето лично щастие и благоденствие. Приживе Че Гевара печели симпатиите дори и на представители на "капиталистическия лагер". Ето какво пише за него в доклад на британското външно министерство за най-влиятелните личности в Куба от 1967 г.: Той е способен и трудолюбив човек и е може би най-компетентният и най-трезво мислещият в управляващите среди. Този брадат аржентинец с характерната му военна униформа и ирландски чар предизвиква съществено впечатление у много жени и мъже. До 1964 г. той е навярно най-влиятелният човек в Куба след Фидел Кастро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

37

---

преди 15 години

Роденият на 14 юни 1928 година Ернесто ЧЕ Гевара е герой за своето време. Всички, които плюят Човека Ернерсто, са точно тези, на които историята е чиста симулация и най-вече промивка на мозъци. Защо не приемете, че точно Че е героя на века. Френският философ Жан-Пол Сартр нарекъл Че Най-съвършената личност на нашето време. Долкото ми е известно, в класация на списание Тайм през 2000 г Гевара е бил посочен за ЛИЧНОСТ на хилядолетието.Разбирате ли го това - ЛИЧНОСТ НА ХИЛЯДОЛЕТИЕТО!!! Повтарям го, дано го въприемете и не говорите врели некипели. Феномен за своето време, както в личен план така и в моралната стойност на живота му. Житейският път на Че е наистина пленителен като всяка будна натура и вече няколко поколение наред той пали със стремеж младежта на планетата и ще остане винаги в паметта на хората. Надявам се обаче тези, които почитат Гевара и животът му наистина да осмислят неговото доброкачествено влияние.Историята, каквато и да е тя, е точно такава. Времето е било такова и един човек, сред хиляди други приема пътя на борбата. Там, където куршумите биха те покосили и животът ти виси на косъм. Точно Че Гевара се сравнява с нашия Васил Левски - също герой на своето време. Питам се какво е времето сега, че всичко което би трябвало да се слави се квалифицира като пошло. Образът на този човек, независимо кой го носи на гърба си има някаква мисия. Дълбоко в себе си, на този човек се възхищават даже и тези които искат да го унижат. Такава е историята. Нека си остане така. Но нека бъдем почтени към тези, чието достойнство никога няма да стигнем.

36

Континиум

преди 16 години

"токтина" да се чете доктрина

35

континиум

преди 16 години

революционер-романтик, садистичен убиец-терорист, все квалификации измерени спрямо предварително приети за твърдо реперирани различни "истински идеологеми" Ако поставим под съмненвие третата божа заповед понятието убиец не съществува. Зависи от това, за кой и до колко тази заповед е твърдо стабилизиран репер."свобоада" и "революция"- други приемани от френската революция насам твърди репери при това доста по- мъгляви от третата божа заповед. Мерени спрямо тук посочените изначални "центрове на интерциални координатни" делата на Ернесто че Гевара могат да придобиват различни квалификации, съответно различни оправдания, но не може ли същото да се каже и за Христо Ботев. Погледнато от платформата на турската имперска токтина, не е ли Ботев терорист?

fallback