Снимка: БГНЕС

В нощта преди Русия да нахлуе в Украйна, Виталий Кличко, кметът на Киев, нагласил алармата си за 3 сутринта. Малко след 4 сутринта и телефонно обаждане от военните му контакти, бомбардировката започнали.

Година по-късно той няма настроена аларма и специални планове за годишнината от началото на конфликта на 24 февруари. В едно обаче е напълно сигурен. "Киев беше и все още е истинската мишена на руснаците", казва той, надвесен над огромната маса в кабинета си със сериозно изражение, пред The Times.

"Путин много пъти е казвал, че Украйна не съществува като държава, че тя е просто част от Русия. И затова му трябва цяла Украйна. А това означава, че столицата Киев беше и все още е цел на Путин", обяснява той.

С наближаването на годишнината от инвазията украинските власти предупреждават за ново нападение, за да отбележат повода, съдейки по руската любов към символиката и датите.

Въпреки предупрежденията, миналогодишната инвазия дойде като шок за мнозина и столицата беше неподготвена за пълната фронтална атака, която в крайна сметка отблъсна само с леки оръжия.

Този път нещата са различни. "Определено сме по-добре подготвени, отколкото бяхме дори преди месеци и със сигурност по-добре, отколкото преди година", казва Кличко. Но това, което Путин има в запаса, настоява той, не е "истинска война, а истински геноцид".

От началото на зимата Киев беше подложен на изтощително нападение от въздушна руска кампания за унищожаване на инфраструктурата му, оставяйки гражданите без ток и вода. След като прекара лятото, призовавайки украинците отвъд океана да се приберат в до голяма степен безопасната столица, Кличко беше принуден да ги помоли да стоят настрана, страхувайки се, че може да се наложи градът да бъде евакуиран, ако пълното спиране на тока се окаже немислимо за водене на нормален живот.

Кличко признава, че сценарият почти се е изпълнил. "Преди няколко месеца бяхме много близо до пълно затъмнение", казва той. "Можете ли всъщност да си представите какво означава това? Това не означава само, че стоите на студено и тъмно. Събуждаш се в дома си, няма ток, отиваш в банята, няма вода. Студено е. Опитвате се да се обадите за информация, но телефоните не работят. Отивате в магазина, за да купите храна и кредитната ви карта не работи. Нищо не работи. Това е пълен срив.“

Основната цел на Москва, казва той, е "да постави цяла Украйна в депресия, така че да оставим страната празна за него". Путин, добавя Кличко, "има нужда от Украйна, но не се нуждае от нас, украинците“.

С обичайното си черно чувство за хумор украинците нарекоха стратегията Холодомор - масова смърт или изселване чрез замръзване - игра на Гладомора, гладът, създаден в Украйна от Сталин, който убива милиони.

В пика на руската кампания части от града останаха без електричество за дни, а системата на метрото и градските трамваи бяха затворени заедно с уличното осветление. Ако Западът не беше изпратил достатъчно противоракетна отбрана, за да свали по-голямата част от ракетите, насочени към града, "нямаше съмнение, че щяхме да се изправим пред пълно затъмнение", казва Кличко.

"Трябваше да работим за нашето оцеляване ден и нощ", казва той за ежедневните усилия да поправи щетите, нанесени от руските ракети на мрежата. Въпреки че е благодарен за оръжията, доставени от Запада, той не може да се отърси от разочарованието си от закъсненията. "Плащаме висока цена за живота на нашите граждани и прекарваме много време, за да обясняваме, че това са отбранителни оръжия, защото просто се опитваме да защитим живота на нашите граждани."

Една година на война напълно преобрази живота на 51-годишния кмет и бивш световен шампион по бокс в тежка категория. На второ място след президента Зеленски в руския списък за екзекуция, той все още спи на различно място всяка вечер.

В първите дни на инвазията той редовно налагаше 36-часов комендантски час, за да позволи на силите за сигурност да почистят града за руски саботьори и убийци. Една група беше арестувана в двора зад офиса на кметството, където той се среща с The Times.

Той не е виждал децата си, две от които са във Великобритания и едно в Холандия, от началото на инвазията.

През август беше обявено, че той и съпругата му, която е в чужбина отпреди началото на инвазията, се развеждат. От кмет на града той се превърна в международен държавник и отиде в Давос миналия месец, за да предупреди за последствията, ако Русия не бъде победена.

В края на следващата седмица той ще пътува до Мюнхен, за да говори на конференцията по сигурността, на която Зеленски говори миналата година, дни преди инвазията.

Кличко е оптимист. "Опитвам се винаги да бъда позитивен", казва той. "Дните стават по-дълги. И сме с един ден по-близо до пролетта."

Въпреки настоящата съпротива, той вярва, че Украйна скоро ще получи изтребителите, които поиска, и че през лятото войната ще бъде спечелена. Дори ако военните действия престанат обаче, той далеч не е прочетен y да прости на Русия.

Заедно с брат си Владимир Кличко, носител на златен олимпийски медал и шампион в тежка категория по бокс, той призова страните да бойкотират Олимпиадата догодина, ако на руски и беларуски спортисти бъде позволено да се състезават, дори като независими.

"Олимпийските игри имат огромна история от древни времена, когато войните са спирани за Игрите", казва той. "Русия не вярва в това. Но въпросът не е само за Кремъл, а за руския народ. Приемате ли това? Руската нация трябва да се събуди и да каже "не" на тази война“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase