Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Войната в Украйна и влиянието й върху инвестициите в бизнес имоти беше главна тема на MIPIM 2022 - едно от най-големите събития за недвижими имоти в света. Високата инфлация, цените на строителните материали, Европейският зелен пакт и инвестициите в устойчиви сгради бяха другите акценти, обсъдени от професионалистите край Лазурния бряг. Това заяви Таня Косева-Бошова, председател на Асоциацията на собствениците на бизнес сгради в България и управляващ партньор в компанията Lion`s Head, в предаването „ИмоТиТе“ с водещ Христо Николов.

MIPIM се проведе във френския град Кан от 15 до 18 март, като включваше както изложение, конференции на различни теми и награди.

Войната в Украйна е силен стрес за цялата инвестиционна общност. Инвеститорите и банките стават предпазливи и изчакват, обясни Косева-Бошова.

"Всички са притеснени не само от човешките жертви във войната и мигрантската вълна, но и от негативните ефекти от санкциите срещу Русия и очакваните кризи със суровини, материали и хранителни продукти.“

Никой не е спрял да работи по сделки с бизнес имоти, водят се активни разговори, но всички имат едно наум предвид неясната ситуация. Част от европейските банки, които са представени в България, са много активни в Русия и Украйна. И войната неминуемо влияе върху действията им, правейки ги предпазливи, допълни гостът.

В нашия регион вече се наблюдава и икономическа миграция, освен бежанска криза. Виждаме украински и руски компании, които гледат към България за преместване на своите офиси. Много компании на българския пазар са глобални и те имат поделения в Русия, обясни председателят на Асоциацията на собствениците на бизнес сгради.

„Отражението на високата инфлация върху бизнес имотите е свързано най-вече с поскъпващите строителни материали и повишените разходи за труд, което се отразява на общите инвестиционни разходи на компаниите. В същото време ефектът върху продажните цени и наемите на бизнес площите е много по-бавен. Тази непредвидимост затруднява реализацията на успешни инвестиции.“

Таня Косева-Бошова очаква неясната ситуация със строителните материали (цени и доставки) да остане предизвикателство през цялата 2022 г.

От друга страна се смята, че високата инфлация насърчава вложенията в недвижими имоти. В момента има много свободни пари, търсещи инвестиции в бизнес имоти. Това е добра новина, защото означава, че фундаментално пазарите са стабилни, обясни събеседникът.

"Повишаването на основните лихвени проценти от централните банки, каквито са очакванията, неминуемо ще има ефект върху финансирането на нови проекти за бизнес имоти. Неминуемо е да бъдат вдигнати лихвите по кредитите – въпросът е колко бързо ще стане това.“

Войната в Украйна няма да забави целите на ЕС, заложени в Европейският зелен пакт, каза още Таня Косева-Бошова. Трендът не може да се обърне – наематели на офиси, инвеститори в сгради и финансиращи банки се насочват към зелени, устойчиви сгради.

Възстановява ли се офис пазарът? Как гъвкавите работни пространства ще променят европейската карта на офис площите? Какви са тенденциите при индустриалните и логистични площи?

Вижте отговорите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Кокаина

преди 2 години

То че материалите за недвижими имоти са сънища е ясно, но това че руснаци и украинци правят пътека да купуват офисчета е малоумщина на фона на войната. Нека спрат друсането малко и да пуснат телевизор някакъв.

15

пияница мистик

преди 2 години

Отражението на високата инфлация върху бизнес имотите е свързано най-вече с поскъпващите строителни материали и повишените разходи за труд, което се отразява на общите инвестиционни разходи на компаниите." === Балонаджиите да чакат балона да се спука и да си купят жилище за 10 000 лева :)))) Няма лошо в надеждите им за щастие, само че се чудя дали имат изобщо и 10 000 лева в джоба

14

Дедо

преди 2 години

Какъв бизнес в България бре? Само фирми сателити около властимащите за момента.

fallback