fallback

96-годишният оцелял от Холокоста Борис Романченко беше убит в петък при руски удар по украинския град Харков.

Смъртта на Романченко беше потвърдена от мемориалния институт на концентрационния лагер Бухенвалд в поредица от постове в Twitter.

Романченко оцелява в лагерите в Бухенвалд, Пенемюнде, Дора и Берген-Белзен по време на Втората световна война, се казва в мемориала, добавяйки, че всички са "зашеметени" от новината за смъртта му.

В постовете се посочва, че Романченко е работил "интензивно върху паметта за нацистките престъпления и е бил заместник-председател на Международния комитет Бухенвалд-Дора".

Юлия Романченко, внучката на Борис, каза пред CNN, че "научила за обстрела на ж.к. "Салтивка" на 18 март от социалните мрежи".

"Попитах местните хора дали знаят нещо за къщата на дядо ми. Изпратиха ми видеозапис на горяща къща. Разбрах за това след полицейския час и затова не можех да отида там веднага", разказва тя. Когато Юлия все пак успява да стигне до района, тя намира къщата на дядо си "напълно изгоряла – нямаше прозорци, балкон, нищо в апартамента му".

Откриването на Бухенвалд на 11 април 1945 г. започва освобождаването на повече от 21 000 затворници от един от най-големите нацистки концентрационни лагери през Втората световна война. Официалният военен разказ за освобождението на САЩ нарече лагера "символ на леденокръвната жестокост на германската нацистка държава", където хиляди политически затворници бяха гладни, а "други бяха изгорени, бити, обесени и разстреляни до смърт".

През 2012 г. Романченко присъства на събитие в чест на освобождението на Бухенвалд, където прочете клетва, посветена на "създаването на нов свят, в който царуват мир и свобода", се казва в мемориала.

През 2018 г. харковски вестник съобщава за посещението му в Бухенвалд на 73-ата годишнина от освобождението на лагера от американските сили.

"На събитието присъстваха последните оцелели затворници от Бухенвалд от Украйна и Беларус – Борис Романченко от Харков, Александър Бичок от Киев и Андрий Моисеенко от Минск", се казва в поста.

Андрий Ермак, ръководител на кабинета на президента на Украйна, адресира смъртта на Романченко в профила си в Telegram.

"Това наричат ​​"операция по денацификация", написа той, намеквайки за твърдението на Русия, че нейната инвазия в Украйна има за цел да спаси страната от нацистки елементи.

Украинският външен министър Дмитро Кулеба нарече смъртта на Романченко "неописуемо престъпление" в Twitter.

"Оцелял Хитлер, убит от Путин", пише той.

Североизточният град Харков е обект на тежки ракетни и ракетни атаки от началото на руската инвазия, но все още не е напълно обкръжен, съобщиха украински власти в понеделник.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

185

Готин

преди 2 години

...и сега трябва да повярваме, че през 45 година е бил на 18 години в Бухенвалд, като е минал преди това през още два такива (като екскурзиант). Е, кога е намерил време да стане тая работа!?

184

Иван

преди 2 години

Историята се повтаря и винаги агресора завършва трагично. Както Хитлер е доживял да види *** танкове да прегазват Берлин сега *** ще доживее да види натовски сили да смазват масква. Само пълно разпарчетосване на московската *** ще осигури траен мир в Европа и света.

183

Анонимен

преди 2 години

Можеше да изкара още 90 ако не го беше ударил Путин.

fallback