Снимка: БГНЕС

В понеделник Върховния съд на САЩ отклони опита на Доналд Тръмп да попречи на окръжния прокурор на Манхатън Сайръс Ванс да види данъчните му декларации (и други финансови документи). Този развой на събитията бе основателно определен като голям законов неуспех за бившия президент.

Но в това заключение е погребан този мъчителен въпрос: От какво толкова се страхува Тръмп? Защо се бори със зъби и нокти през последните пет или повече години, за да попречи на органите на реда и обществото да надникнат в данъците му?

Разбиранията  на Тръмп за освобождаване на данъчните декларации не винаги е било това, което е днес. "Ако реша да се кандидатирам, ще представя моите данъчни декларации", заявява той през 2014 г. А на следващата година той заяви пред консервативния водещ  Хю Хюит: "Със сигурност ще покажа данъчни декларации, ако е необходимо".

До началото на 2016 г. бившият президент поддържаше тезата, че ще направи данъчните си декларации публични. Но след това нещо се промени. Само два месеца след началото на годината, през февруари 2016 г., Тръмп, който започваше все повече се приближаваше към номинацията за президент на GOP, започна да отхвърля предишните си обещания. "Ще вземем решение през следващите няколко месеца", каза той пред Андерсън Купър от CNN в интервю, излъчено на 24 февруари 2016 г. "Това е много сложно."

На следващия ден Тръмп беше измислил оправдание защо не е освободил данъчните си декларации: "Получавам одит. И очевидно, ако ме одитират, няма да пусна декларация", каза той. Това, разбира се, бе крехко оправдание - тъй като няма закон срещу лице, което освобождава данъчните си декларации, докато е под ревизия. Ричард Никсън го направи, докато беше в Белия дом.

"Одитът",  който очевидно все още продължава, бе просто удобно прикритие за решение, взето от Тръмп някъде в края на януари или началото на февруари 2016 г. - освобождаването на данъчните му декларации би било много по-политически вредно, отколкото негативната реклама, която ще получи, ако не ги освободи.

Тръмп стана единственият главен кандидат за президент на партията в ерата след Уотъргейт, който никога не публикува нито една от данъчните си декларации.

Навярно, когато Тръмп обещава, че ще освободи данъчните си декларации в ранните дни на кампанията, това е просто едно от многото празни обещания, които той дава - предполагайки, че никога няма да бъде сериозен кандидат и/или никой няма да обърне внимание различните му обещания.

И така, ако текущият одит не беше - и не е - истинската причина Тръмп да се бори толкова силно, за да запази данъците си в тайна, какво е? Благодарение на The New York Times, който получи голям брой минали данъчни регистри на Тръмп, сега имаме отговорите - или поне да можем да направим образовано предположение - за отговора.

Най-вероятната причина за нежеланието на Тръмп да освободи данъците си е, че те ще разкрият два факта:
1) Той не плаща данъци години и години
2) Той има огромни дългове

Ето какво съобщава Times за данъците на Тръмп:

"Тръмп не плаща федерални данъци върху доходите за 11 от 18 години, които The Times изследва. През 2017 г., след като стана президент, данъците му са само 750 долара."

Как данъците му са толкова малко? До голяма степен, претендирайки за над 900 милиона долара загуби от данъчната си декларация от 1995 г., това би могло да му позволи да избягва плащането на данъци в продължение на десетилетия.

Тръмп също така се стреми агресивно да намали облагаемия си доход, включително да поиска възстановяване на данъци в размер на 72,9 милиона щатски долара, което продължава да бъде разследвано от IRS. Както пише Дейвид Леонхард от Times, "През последните две десетилетия Тръмп е платил около 400 милиона долара по-малко комбинирани федерални данъци върху доходите от много богат човек, който плаща средно за тази група всяка година"

Сега към дълговете на Тръмп.

"През 2012 г. той изтегля ипотека за 100 милиона долара върху търговското пространство в Trump Tower. Той също така е продал акции и облигации на стойност стотици милиони. Но финансовите му данни сочат, че може да му останат само 873 000 долара за продажба."

"Скоро ще се сблъска с няколко големи законопроекта, които биха могли да окажат допълнителен натиск върху финансите му."

"Изглежда, че не е изплатил нито една от главницата на ипотеката на Trump Tower, а пълните 100 милиона долара идват през 2022 г. И ако загуби спора си с IRS за възстановяването през 2010 г., той може да дължи на правителството над 100 милиона долара (включително лихва върху първоначалната сума)."

Отказът на Тръмп да освободи данъците си по време на кампанията през 2016 г. вероятно се обяснява с първата точка. Не би било приятно за избирателите, когато заможен човек плаща някъде между много малко и нищо в данъци в продължение на години. Неговите значителни дългове - и въпросите дали той ще може да ги плати или не - вероятно са движещата сила, поради която Тръмп продължава да прави опити да задържи декларациите си в тайна.

Ако Всички знаят, че е в дълг и с малко възможности да се измъкне от него, той губи всеки лост, който може да му помогне да отиде до финансовите институции, на които дължи пари, и да предоговори условията по заемите.

Тръмп винаги действа от личен интерес. И той е чисто транзакционен във всички свои сделки. Неговата променяща се позиция по отношение на освобождаването на данъците му - и продължаващата му битка да ги запази лични - отразява и двете точки. Тръмп знае, че подробностите около данъците о карат да изглежда зле и потенциално ще унищоживсички останали лостове, които трябва да му помогнат да излезе от финансовата дупка, в която се намира в момента.

И така, той се бори със зъби и нокти, за да ги запази в тайна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase